Partner serwisu

Minister transportu Litwy: Gdybym był w polskim rządzie, też budowałbym CPK

Michał Szymajda 15.09.2018

Minister transportu Litwy: Gdybym był w polskim rządzie, też budowałbym CPK
fot. Łukasz Sierak/ PLL LOT
Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy rozmawialiśmy z ministrem transportu i komunikacji Litwy Rokasem Masiulisem. Zapytaliśmy go, co sądzi o pomyśle budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i o to, jak budowa megalotniska wpłynie na ewentualną poprawę komunikacji między Polską a Litwą.
Masiulis pozytywnie wypowiadał się o pomyśle budowy CPK. Podkreślał, że położenie Polski predestynuje nasz kraj do bycia dużym hubem przesiadkowym.

– Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Gdybym był w polskim rządzie, podjąłbym taką samą decyzję o lokalizacji takiego portu lotniczego. Polska jest dużym krajem i może akumulować większy niż obecnie ruch pasażerskich, towarowy. Dla Litwy to dobra informacja, przypomnę, że jedyna naturalna droga do krajów zachodniej Europy wiedzie przez Polskę, często także ta lotnicza. Więc im lepiej będzie zorganizowany transport w Polsce, tym lepiej jest dla nas. Obecność dużego hubu lotniczego w pobliżu Litwy to także łatwość przemieszczania się dla naszych obywateli – powiedział Masiulis, podkreślając, ze już teraz siatka połączeń LOT na Litwę jest bardzo dobra.

Minister dodał, że CPK może też wpłynąć na poprawę kolejowego dojazdu na Litwę. Przypomnijmy, że obecnie nie ma bezpośrednich pociągów między stolicą Polski i Litwy.

– Temat kolejowych połączeń Polski i Litwy poruszam na każdym spotkaniu z ministrem Adamczykiem. To rzeczywiście dziwne, że dwa kraje mające ze sobą tak wiele związków historycznych, nie mogą doczekać się dobrego połączenia kolejowego. Liczymy, że po zakończeniu prac po polskiej stronie na Rail Baltice, uda się stworzyć takie połączenie. Przyglądamy się uważnie planom polskiego rządu dotyczącym budowy siatki połączeń kolejowych w związku z Centralnym Portem Komunikacyjnym. W oparciu o wstępne plany chcielibyśmy w przyszłości uruchomić pociąg, który między naszymi stolicami mógł przemieszczać się w niewiele ponad 3 godziny – powiedział Rokas Masiulis.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony