Partner serwisu

Miliony za rządowe kontrakty przy budowie CPK. Jest kolejny zatrzymany

Emilia Derewienko 12.07.2018

Miliony za rządowe kontrakty przy budowie CPK. Jest kolejny zatrzymany
fot. CBA
Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi śledztwo dotyczące płatnej protekcji wśród parlamentarzystów i osób pełniących funkcje w urzędach centralnych. Chodzi przede wszystkim o załatwianie wysokich rządowych kontraktów na odbiór kruszywa pod budowę m.in. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Śledztwo jest prowadzone przez delegaturę CBA w Łodzi, pod nadzorem warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Pod lupę brani są parlamentarzyści i pracownicy ministerstw, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz osoby pełniące funkcje publiczne w samorządach i urzędach.

Wysokie rządowe kontrakty

Za 6 mln zł łapówki, która miała być wręczona decydentom i mającym lobbować, parlamentarzystom i urzędnikom, zatrzymani oferowali koncesję, zezwolenia na eksploatację, odrolnienie 50 ha terenu leżącego pomiędzy Kielcami a Radomiem oraz przede wszystkim wysokie rządowe kontrakty na odbiór kruszywa z górniczej odkrywki z przeznaczeniem na budowę m.in. Centralnego Portu Komunikacyjnego i autostrad.
Agenci CBA z Łodzi zatrzymali kolejną osobę z grupy zaangażowaną w płatną protekcję. Ustalenia CBA wskazują, że znany biznesmen miał swoją osobą uwiarygadniać cały proceder. Cała akcja „powoływaczy” była odpowiednio uprawdopodobniana m.in. spotkaniami, które odbywały się w instytucjach i biurach parlamentarzystów bez ich udziału. Do popełnienia przestępstwa płatnej protekcji nie jest konieczne faktyczne posiadanie wpływów – wystarczy, że podejrzani na takie wpływy się powołują lub utwierdzają w ich istnieniu. Ustalenia śledztwa wskazują, iż nie były to wpływy faktyczne.

Agenci przeszukali zajmowane przez biznesmena pomieszczenia mieszkalne w zabytkowym pałacu pod Warszawą. Zatrzymany usłyszał już zarzuty w prokuraturze.

Śledztwo nie ustaje

Już wcześniej agenci Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali 5 osób – biznesmena z Krakowa, właściciela gruntów pochodzącego z Szydłowca oraz dwóch biznesmenów z Łodzi. Jeden z zatrzymanych to obcokrajowiec. Do zatrzymania doszło na spotkaniu biznesowym, w jednej w restauracji w podłódzkim Rzgowie, gdy omawiano szczegóły aktu notarialnego stanowiącego podstawowy element całej ustawionej gry. Jak wskazują ustalenia CBA, inwestor miał nabyć za zawyżoną cenę 32 mln zł teren kamieniołomu i przyległy duży obszar o charakterze rekreacyjnym, a zatrzymani gwarantowali szybki zwrot inwestycji.

Oprócz pieniędzy z wydobycia i sprzedaży państwowym kontraktorom surowców budowlanych, zyski miał przynosić wybudowany od podstaw ośrodek SPA, termy i rehabilitacja. Dla planowanej inwestycji mieli pozyskać dodatkowo dotację w kwocie od 100 do 300 mln zł. W zamian za taką możliwość zyskownej inwestycji, za załatwienie spraw urzędowych i pozwoleń na m.in. geotermię, nielegalni pośrednicy „załatwiacze” chcieli korzyści majątkowych i osobistych m.in. udziałów w spółce z kapitałem własnym kilkudziesięciu mln zł obsługującej nowo powstałe SPA oraz stanowisk menadżerskich.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony