Partner serwisu

Milionowy pasażer na Lotnisku Chopina po szczycie wakacyjnym

inf. pras 30.09.2021

Milionowy pasażer na Lotnisku Chopina po szczycie wakacyjnym
fot. Lotnisko Chopina
Liczba pasażerów stołecznego lotniska zarządzanego przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” przekroczyła we wrześniu milion. To wynik zdecydowanie lepszy od prognoz.
W lipcu i sierpniu Lotnisko Chopina odprawiło ponad dwa miliony pasażerów. PPL szacowało, że pierwszy miesiąc po wakacyjnym szczycie zamknie się ok. 840 tysiącami podróżnych. Rzeczywistość wyprzedziła prognozy – wrzesień okazał się rekordowy.

29 września Lotnisko Chopina odprawiło milionowego pasażera, a cały miesiąc zamknie się na poziomie około 1,05 mln podróżnych. To wynik minimalnie wyższy niż w lipcu (1,04 mln) i niewiele słabszy niż w sierpniu (1,185 mln). Ponadto w bieżącym roku spadek liczby pasażerów we wrześniu jest znacznie mniejszy, niż w tym samym okresie 2019. Oznacza to, że sezon wakacyjny na Lotnisku Chopina wydłużył się.

Wliczając wczorajszy rekord, od początku roku Lotnisko Chopina przekroczyło liczbę 5 milionów odprawionych pasażerów, a wrzesień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym stołeczny port obsłużył ponad 1 mln osób. Od połowy maja liczba pasażerów przyrastała z każdym tygodniem o ok. 10 tysięcy, a ostatni miesiąc wakacji okazał się najlepszy od początku pandemii. 8 sierpnia padł tegoroczny rekord liczby odprawionych pasażerów – aż 42 547 wybrało połączenia z Lotniska Chopina. Duży wkład w te wyniki mają przewoźnicy czarterowi. W sierpniu z ich oferty skorzystało 303 tys. osób, czyli co czwarty pasażer Lotniska Chopina. Biorąc pod uwagę ruch rozkładowy i czarterowy, również w sierpniu liczba pasażerów do siedmiu destynacji była wyższa niż w tym samym miesiącu 2019 roku.

Średnia liczba pasażerów odprawionych dziennie we wrześniu 2021 roku wynosi ponad 35 tys. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 5 września – 40 177. Dodatkowym impulsem do poprawy wyników może być planowane otwarcie rynku amerykańskiego - jednego z najważniejszych kierunków długodystansowych. Lotnisko Chopina liczy również na zwiększenie liczby pasażerów na rejsach do Dubaju. 26 września PLL LOT uruchomił bezpośrednie połączenia między Warszawą a Dubajem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zainteresowanie pasażerów tym kierunkiem rośnie – nie tylko, jeśli chodzi o podróże biznesowe – 1 października startuje tam Światowa Wystawa EXPO, ale również turystyczne lub jako punkt przesiadkowy do krajów azjatyckich czy Australii.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotnisko Chopina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony