Partner serwisu

Janusz Janiszewski p.o. prezesem PAŻP

Jakub Madrjas 10.07.2018

Janusz Janiszewski p.o. prezesem PAŻP
Janusz Janiszewski (po lewej) i Marcin Wilkowski w 2016 r. jako starsi kontrolerzyFot. PAŻP
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ma nowego p.o. prezesa. Został nim Janusz Janiszewski – dowiedział się portal "Rynek Lotniczy".
Ta nominacja to awans wewnętrzny – Janiszewski to dotychczasowy dyrektor strategii i współpracy międzynarodowej Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W przeszłości był m.in. prezesem Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego i starszym kontrolerem ruchu lotniczego. Janiszewski należy do zespołu doradczego pełnomocnika ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pełnomocnik Mikołaj Wild ma jeszcze dziś przedstawić nowego prezesa PAŻP na wspólnej konferencji prasowej.

Osiemnaście lat doświadczenia

Jak informuje PAŻP premier Mateusz Morawiecki, powołał Janusza Janiszewskiego na stanowisko pełniącego obowiązki Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z dniem 9 lipca. Jak podaje, Janusz Janiszewski jest absolwentem Akademii Sztuki Wojennej (dawniej AON) – kierunek zarządzanie ruchem lotniczym, ukończył również studia ekonomiczne we Wrocławiu.

W biogramie nowego p. o. prezesa czytamy, że "od 18 lat jest kontrolerem ruchu lotniczego i posiada unikalną, ekspercką wiedzę i doświadczenie z obszaru planowania, rozwoju i zarządzania ruchem lotniczym. W trakcie swojej kariery zawodowej pełnił odpowiedzialne funkcje menadżerskie i zarządcze w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Ponadto jest stałym członkiem Zespołu Doradczego Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, odpowiedzialnym za kwestie związane z rozbudową infrastruktury w związku z planowaną rozbudową sieci lotnisk w Polsce".

Janiszewski od 2015 roku pełnił funkcję Dyrektora Biura Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAŻP zarządzającego strategicznymi obszarami definiującymi funkcjonowanie i planowanie rozwoju Agencji. Jest także czynnie zaangażowany w rozwój Agencji na arenie międzynarodowej, pełniąc liczne funkcje w gremiach międzynarodowej współpracy środowiska zarządców ruchu lotniczego na świecie, miedzy innymi jako: Zastępca Przewodniczącego Komitetu Koordynującego GATE ONE, członek grup roboczych Komisji Europejskiej, członek grup roboczych CANSO, członek grup zadaniowych EUROCONTROL, Dyrektor Biura Zarządu Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej. W swojej pracy zawodowej inicjował i przeprowadzał liczne projekty innowacyjne, operacyjne i biznesowe dotyczące racjonalizacji i optymalizacji funkcjonowania PAŻP.

Janiszewski zna PAŻP od podszewki

Jak czytamy, w latach 2015-2017 Janusz Janiszewski był odpowiedzialny za skuteczne przeprowadzenie procesu rewizji Planu Skuteczności Działania Służb Żeglugi Powietrznej na lata 2015-2019. Przygotowane i przedstawione na forum Unii Europejskiej rozwiązania zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską i wprowadzone w życie w 2017 roku. Zakończony sukcesem proces rewizji Planu Skuteczności Działania Służb Żeglugi Powietrznej zapewnił finansowanie kluczowych zadań inwestycyjnych gwarantujących bezpieczeństwo i płynność ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej – informuje PAŻP.

– Janiszewski bez wątpienia zna Agencję i jej problemy od podszewki. Zwykło się powtarzać, że związki zawodowe głównie szkodzą firmie, w której działają. W tym przypadku absolutnie jest odwrotnie. W 2014 roku dzięki zaalarmowaniu m.in. przez Janiszewskiego opinii publicznej złą sytuacją w PAŻP, udało się w porę interweniować i dokonać takich zmian, które uratowały inwestycje Agencji i nie doprowadziły do załamania kontroli przestrzeni powietrznej na skutek braków w kadrze kontrolerów – komentuje dla portalu "Rynek Lotniczy" ekspert Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

- Lepszego fachowca znającego się i na samej kontroli, i na zarządzaniu PAŻP, i na finansowaniu tego wszystkiego trudno byłoby znaleźć - komentuje na Twitterze Dominik Sipiński, ekspert Polityki Insight.

Poprzedni prezes stracił stanowisko przez konflikt z Wildem

Janusz Niedziela, poprzedni prezes PAŻP, zrezygnował ze stanowiska pod koniec czerwca. Zaskakująco otwarcie powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że powodem rezygnacji są „trudności we współpracy z panem ministrem Mikołajem Wildem”. Dodał też, że minister Wild „ma kandydata na moje stanowisko i daje mi o tym fakcie często do zrozumienia”. Po dymisji Niedzieli, w kierownictwie PAŻP pozostał Tadeusz Grocholski, zastępca prezesa ds. Żeglugi Powietrznej.

Co ciekawe, Niedziela złożył prośbę o odwołanie ze stanowiska na ręce ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Minister zadeklarował że nie wie, czy to on będzie akceptował rezygnację, czy premier. Ustawa o CPK, która weszła w życie 21 czerwca daje rządowemu pełnomocnikowi ds. CPK bardzo szerokie kompetencje, m.in. dotyczące kontroli nad PAŻP, Urzędem Lotnictwa Cywilnego czy Polskimi Portami Lotniczymi. Pełnomocnika zgodnie z ustawą powołuje premier, a nie minister infrastruktury, mimo że zgodnie z ustawą pełnomocnik jest sekretarzem lub podsekretarzem stanu w urzędzie właściwym ds. transportu.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest odpowiedzialna za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za zaawansowaną infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony