Partner serwisu

Madryt: PAŻP organizuje panel dyskusyjny o współpracy cywilno-wojskowej

inf. pras 27.10.2021

Madryt: PAŻP organizuje panel dyskusyjny o współpracy cywilno-wojskowej
fot. PAŻP
Współpraca cywilno-wojskowa, po pandemii koronawirusa i w obecnej sytuacji geopolitycznej, będzie głównym tematem panelu dyskusyjnego organizowanego przez Polskę, drugiego dnia Światowego Kongresu ATM w Madrycie. Zaproszeni goście będą rozmawiać o wyzwaniach i problemach, rozwiązaniem których można zająć się wspólnie, ale też możliwościach, planach i nowych technologiach.
Jednym z głównych tematów, będzie bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. Sprawa jest kluczowa w kontekście ostatnich wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy i kryzysu migracyjnego, z jakim przyszło się zmierzyć pogranicznikom zarówno w naszym kraju, jak i krajach bałtyckich.

Polska, rotacyjnie, pomaga strzec bałtyckiego nieba w ramach misji Air Policing. Sama Litwa współpracuje też z naszym krajem na szczeblu cywilnym w ramach Baltic FAB.

Wszystko to dzieje się w momencie, gdy czwarta fala pandemii Covid-19 w Polsce nabiera rozpędu, a liczba nowych zakażeń koronawirusem i zgonów systematycznie rośnie. Ostatnie miesiące, czas wielu ograniczeń i restrykcji, pokazały też, jak ważny jest rozwój nowych gałęzi technologicznych. Niebawem, na porządku dziennym, będzie korzystanie dronów. Paradoksalnie, pandemia przyspieszyła prace nad rozszerzeniem użytkowania bezzałogowców i nad podniesieniem bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wypracowała sposób na sprawną koordynację lotów dronów. System PansaUTM został wdrożony operacyjnie i wciąż rozwijany.

To, że współpraca cywilno-wojskowa, w tym współpraca przy załogowych i bezzałogowych operacjach lotniczych, jest konieczna, nie ma wątpliwości. Będą o tym mówić zaproszeni goście, reprezentujący zarówno armię, jak i służby kontroli przestrzeni powietrznej – Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski, szef węgierskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Oro Navigacija, Saulius Batavičius oraz gospodarz wydarzenia, prezes PAŻP, Janusz Janiszewski.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony