Partner serwisu

Lufthansa zgodziła się na trzystopniowy pakiet ratunkowy. Rząd Niemiec zyska 25 proc. akcji

Rafał Dybiński 21.05.2020

Lufthansa zgodziła się na trzystopniowy pakiet ratunkowy. Rząd Niemiec zyska 25 proc. akcji
fot. Piotr Bożyk
Niemiecki rząd uzgodnił ostateczne szczegóły trzystopniowego pakietu ratunkowego dla Lufthansy – poinformowała Agencja Reutera. Wsparcie pozwoli narodowemu przewoźnikowi przetrwać kryzys wywołany pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, a także mniejszy popyt na loty pasażerskie. Decydenci zyskają 25 proc. udziałów i dwa miejsca w radzie nadzorczej spółki.
"Der Spiegel" poinformował również, że ministrowie odpowiedzialni za finalizację prac nad pakietem ratunkowym udali się już do Frankfurtu, aby parafować stosowną umowę z menedżerami jednej z największych linii lotniczych na Starym Kontynencie. Zarówno strona rządowa, jak i przedstawiciele przewoźnika, powstrzymują się na razie od komentarzy w tej sprawie w mediach. Wcześniej jednak Kanclerz Angela Merkel ujawniła w środę, że spodziewa się wkrótce porozumienia w sprawie wsparcia dla Lufthansy.

Biznesowa gazeta z Duesseldorfu "Handelsblatt" powołała się natomiast na rządowe źródła, które mówią o trzystopniowym modelu pakietu ratunkowego, obejmującym łącznie 9 mld euro, wliczając pożyczkę w wysokości trzech mld euro od państwowego banku Kreditanstalt fur Wiederaufbau (KfW) z siedzibą w stolicy Hesji.

Według "Handelsblatt" rząd niemiecki obejmie 20 proc. udziałów w Lufthansie i obligacje zamiennie o wartości 5 proc. plus jedną akcję. Dodatkowo decydenci z Berlina uzyskają dwa mandaty w radzie nadzorczej spółki. Porozumienie musi teraz zostać zatwierdzone przez rząd koalicji, co da jeszcze przewoźnikowi dwa dni na dopracowanie szczegółów.

Grupa Lufthansa wznowi od czerwca loty do 106 destynacji, w tym do Krakowa i Warszawy. Uruchomione wkrótce trasy, w tym popularne wakacyjne na Sylt, Majorkę i Kretę, obsłuży w sumie 160 maszyn. Czerwcowy rozkład lotów reaktywuje 80 maszyn narodowego przewoźnika Niemiec i jego spółek zależnych w Austrii, Belgii oraz Szwajcarii.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem ZDG TOR pokazującym rolę lotnictwa w gospodarce oraz skalę globalnej pomocy dla branży, która przekroczy 100 mld USD. Raport ZDG TOR Pomoc publiczna dla linii lotniczych w czasie pandemii jest już do pobrania!

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo