Partner serwisu

Lufthansa porozumiała się z pilotami. Gwarancja pracy za brak podwyżek

Rafał Dybiński 20.08.2020

Lufthansa porozumiała się z pilotami. Gwarancja pracy za brak podwyżek
fot. Piotr Bożyk
Lufthansa osiągnęła w środę porozumienie z pilotami, których zatrudnia blisko 5000, w sprawie pakietu krótkoterminowych środków mających na celu obniżenie kosztów - informuje Agencja Reutera. Negocjowane wcześniej podwyżki zostały przesunięte na styczeń 2021 roku.
Narodowy przewoźnik Niemiec wciąż walczy o zmniejszenie strat spowodowanych pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Vereinigung Cockpit (VC), czyli związek pilotów linii lotniczych znad Renu, zgodził się na zmniejszenie dopłat do świadczeń z tytułu pracy krótkoterminowej oraz cięcia świadczeń emerytalnych do końca bieżącego roku w zamian za gwarancje zatrudnienia do co najmniej 31 marca 2021 roku.

Przedstawiciele VC zaznaczyli, że wypracowane krótkoterminowe porozumienie dało obu stronom czas do przemyśleń nad długoterminową umową. - Wyraźnie odrzucamy groźby Lufthansy dotyczące zwolnień z powodów operacyjnych. Naszym zdaniem partnerstwo społeczne musi pokazać, jak jest odporne zwłaszcza w złych czasach - oświadczył Markus Wahl, prezes VC.

Lufthansa powiadomiła w minionym tygodniu pracowników o wymuszonych zwolnieniach, tłumacząc się załamaniem sektora podróży oraz powolnym procesem w negocjacjach ze związkowcami. Według narodowego przewoźnika Niemiec cięcia były nieuniknione po tym jak, straty w drugim kwartale sięgnęły 1,7 mld euro.

Lufthansa, która uzyskała w czerwcu rządowy pakiet ratunkowy w wysokości dziewięciu mld euro, spodziewa się do końca bieżącego roku powrotu jedynie do połowy poziomu oferowania sprzed wybuchu kryzysu wywołanego wirusem COVID-19. Wartości za kolejnych dwanaście miesięcy osiągną najwyżej dwie trzecie tych z 2019 roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo