Partner serwisu

Lufthansa Group spłaca pomoc finansową od niemieckiego rządu

Avgeek 13.11.2021

Lufthansa Group spłaca pomoc finansową od niemieckiego rządu
fot. Piotr Bożyk
W piątek (12 listopada) Deutsche Lufthansa AG spłaciła lub anulowała wszystkie pozostałe rządowe środki otrzymane od Republiki Federalnej Niemiec. Spłata nastąpiła znacznie wcześniej niż pierwotnie planowano. Było to możliwe przede wszystkim dzięki rosnącemu popytowi na podróże lotnicze, szybkiej restrukturyzacji i transformacji grupy Lufthansa oraz zaufaniu rynków kapitałowych do firmy.
Jak poinformowała Lufthansa środki z II Funduszu Stabilizacji Gospodarczej Republiki Federalnej Niemiec (EFS) w wysokości 1 mld euro zostały w całości spłacone. Po tym, jak firma spłaciła pierwszą część w październiku, z czego zaciągnięto tylko 1,5 mld euro, niewykorzystana i pozostała część również została rozwiązana. W lutym ubiegłego roku firma spłaciła pożyczkę od niemieckiego państowego banku KfW w wysokości 1 mld euro wcześniej niż oczekiwano. Oznacza to, że wszystkie niemieckie pożyczki i Ciche udziały, w tym odsetki, zostały już odpowiednio spłacone. Pod tym warunkiem ESF zobowiązał się do sprzedaży swoich udziałów w Deutsche Lufthansa AG o wartości ok. 14 proc. kapitału zakładowego najpóźniej do października 2023 r.

- W imieniu wszystkich pracowników Lufthansy chciałbym podziękować niemieckiemu rządowi i niemieckim podatnikom. W najpoważniejszym kryzysie finansowym w historii naszej firmy dali nam perspektywę na przyszłość. Dzięki temu zaoszczędziliśmy ponad 100 tys. miejsc pracy. Jesteśmy dumni, że udało nam się dotrzymać obietnicy wcześniej niż oczekiwano i spłacić niemiecką pomoc finansową.Chciałbym podziękować naszym pracownikom za ich wielkie zaangażowanie, a zwłaszcza naszym pasażerom, którzy pozostali wobec nas lojalni w tych trudnych czasach. Lufthansa mogła polegać na Niemczech, a Niemcy mogą polegać na Lufthansie. Pozostało wiele wyzwań. Naszą ambicją jest umocnienie naszej pozycji wśród wiodących światowych grup lotniczych. W tym celu będziemy konsekwentnie kontynuować restrukturyzację i transformację firmy - powiedział Carsten Spohr, dyrektor generalny Deutsche Lufthansa AG.

W czerwcu 2020 r. udziałowcy Deutsche Lufthansa AG utorowali drogę środkom stabilizacyjnym Funduszu Stabilizacji Gospodarczej (EFS) Republiki Federalnej Niemiec. Pakiet rządu niemieckiego pierwotnie przewidywał środki i pożyczki w łącznej wysokości do 9 mld euro, z czego firma pobrała łącznie około 3,8 mld euro. Obejmuje to około 306 mln euro, dzięki którym ESF zbudował swój udział w Deutsche Lufthansa AG. Aby refinansować istniejące zobowiązania i rządowe pakiety stabilizacyjne, od jesieni 2020 r. firma podjęła różne działania w zakresie finansowania dłużnego i kapitałowego. Korzystała przy tym ze stale rosnącego zaufania rynków finansowych do przyszłych perspektyw całej grupy Lufthansy.

- Przede wszystkim chciałbym podziękować naszym inwestorom za zaufanie do naszej firmy. Bez nich tak szybkie wyjście z pożyczek nie byłoby możliwe. To zaufanie jest dla nas zobowiązaniem do konsekwentnego podążania obraną drogą. Jesteśmy zdeterminowani, aby dalej wzmacniać nasz bilans, zwiększać naszą rentowność i generować atrakcyjne zwroty kapitałowe. Wyraźnie pokazują to nasze cele finansowe opublikowane w czerwcu. Jesteśmy przekonani, że będziemy tworzyć trwałą wartość dla naszych akcjonariuszy - powiedział Remco Steenbergen, dyrektor finansowy Deutsche Lufthansa AG.

W listopadzie 2020 r. firma dokonała „powrotu” na rynkach kapitałowych z obligacją zamienną o łącznej wartości 600 mln euro i obligacją korporacyjną o wartości 1 mld euro. W lutym 2021 Deutsche Lufthansa AG ponownie z sukcesem wyemitowała obligację na 1,6 mld euro. Kolejna emisja obligacji nastąpiła w lipcu 2021 r. na kwotę 1 mld euro. W październiku 2021 r. firma z sukcesem zakończyła podwyższenie kapitału. Wpływy brutto z podwyższenia kapitału wyniosły 2,2 mld euro. Wreszcie 9 listopada b r. grupa LH ponownie z sukcesem wyemitowała obligacje na kwotę 1,5 mld euro.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony