Partner serwisu

Lublin: Współpraca lotniska z UMCS

Redakcja/inf. pras. 02.06.2022

Lublin: Współpraca lotniska z UMCS
fot. Piotr Bożyk
Port Lotniczy Lublin oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej zawarły porozumienie o współpracy naukowo-badawczej, obejmującej przygotowywanie analiz, staże i praktyki dla studentów - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Stosowną umowę o współpracy podpisali prezes Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk oraz rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski. Podczas konferencji prasowej rektor uczelni poinformował, że będzie ona obejmować zarówno działania naukowo-badawcze, badawczo-wdrożeniowe, jak i dydaktyczne.

– Współpraca daje szansę aktywności dla naszych pracowników na różnych wydziałach, aktywności dla studentów. Mam na myśli staże naukowe i praktyki studenckie, a w perspektywie znalezienie dobrze płatnej pracy dla naszych absolwentów” – powiedział prof. Dobrowolski. Ocenił, że współpraca z gospodarką jest niezwykle istotna dla uczelni. – Chodzi o wzmacnianie pozycji uniwersytetu w kontekście współpracy z biznesem, a przez to również wzmacnianie miasta, regionu – dodał rektor.

Prezes Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk podkreślił znacznie współpracy naukowo-badawczej z uniwersytetem. Jako cenne wymienił m.in. przygotowanie analiz ekonomicznych, które wskażą kierunki rozwoju portu. – W tej chwili, po pandemii wracamy do życia lotniczego, transportu lotniczego, a tym samym rozwijamy port w kilku kierunkach, nie tylko tym pasażerskim, który jest podstawowy, a także inne działalności, które będą przynosiły nowe dochody, aby ten port lotniczy stał się portem lotniczym dochodowym – wskazał Hawryluk.

Hawryluk dodał, że obecnie rozwijana jest też obsługa lotów cargo. –  Od marca obsługiwaliśmy połączenia cargo z Nowym Jorkiem w Stanach Zjednoczonych. Raz w tygodniu mieliśmy samolot kurierski, który obsługiwał pomoc humanitarną i loty kurierskie. Inwestycje w terminal cargo będą w tym roku rozpoczęte – zapewnił Hawryluk, który zwrócił uwagę, że wprowadzenie nowych działalności na lotnisku powoduje zapotrzebowanie na nowy personel. – Od samego początku, poprzez praktyki, chcemy szkolić personel, który później zacząłby u nas pracować, bo zdobycie personelu do pracy przy obsłudze samolotów, przy ich ekonomii wymaga specyficznej wiedzy – zaznaczył prezes.

Dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin Marek Pierściński dodał, że oprócz analiz ekonomicznych, istotne będą też np. analizy preferencji pasażerów linii lotniczych, „jaki pasażer do nas przylatuje, co chciałby obejrzeć”. – Na takie analizy liczymy przy współpracy z UMCS – podkreślił Pierściński.

Lotnisko w Lublinie oddano do użytku w 2012 roku. Ma status lotniska międzynarodowego i może obsługiwać samoloty do kodu D, czyli wielkości boeinga 767 czy airbusa A310. Port Lotniczy Lublin jest spółką akcyjną, której wyłącznymi akcjonariuszami są jednostki samorządu terytorialnego: Województwo Lubelskie, Gmina Lublin, Gmina Miejska Świdnik i Powiat Świdnik.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej powstał natomiast w 1944 roku. Od tego czasu uczelnię ukończyło ok. 258 tys. absolwentów. Na początku października ubiegłego roku na studia przyjęto ponad 7,3 tys. osób. W sumie na 13 wydziałach UMCS (12 w Lublinie i jednym w Puławach) studiuje ponad 18,5 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszą się prawo, psychologia i kierunki filologiczne.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony