Partner serwisu

Loty Ryanaira z krajów graniczących z Ukrainą nawet 10 razy droższe

Mateusz Kieruzal 07.03.2022

Loty Ryanaira z krajów graniczących z Ukrainą nawet 10 razy droższe
fot. Piotr Bożyk
Koszt biletu lotniczego kupionego last minute w krajach graniczących z Ukrainą do Irlandii jest trzynaście razy droższy niż w przypadku standardowych czasów. Ogólnie rzecz biorąc, tanie linie Ryanair bacznie obserwują sytuację. Potencjalny wzrost zainteresowania lotami do rodziny, która już mieszka w danym kraju sprawił, że ceny zostały wywindowane. Loty z Krakowa czy Modlina do Dublina kosztują nawet 1900 zł.
Irlandzki tani przewoźnik Ryanair został ostatnio poddany kontroli ze strony niektórych irlandzkich polityków w związku ze wzrostem cen biletów w krajach graniczących z Ukrainą. Senator Fiona O'Loughlin napisała na portalu Twitter, że jest „rozczarowana” tymi podwyżkami cen. – Jestem rozczarowana, widząc, że Ryanair ma rosnące ceny biletów dla tych, którzy uciekli i przyjeżdżają z Polski do Irlandii. Loty, które kosztowałyby mniej niż 200 euro, teraz kosztują nawet 400 euro. To trudne dla tych, którzy uciekają z ojczyzny. Wielu ma mało pieniędzy lub nie ma ich wcale – stwierdziła O'Loughlin.

Od 24 lutego, gdy Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę, z zaatakowanego kraju uciekło ponad 1,5 mln osób, z czego ponad połowa do Polski – poinformowało biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Wielu Ukraińców zostało przygarniętych przez sąsiednie kraje, takie jak Polska czy Rumunia, podczas gdy inni zamierzają kontynuować swoją podróż, lecąc do innych części Europy. Minister spraw zagranicznych Irlandii, Simon Coveney, powiedział, że do 20 tys. ukraińskich uchodźców mogłoby zostać zakwaterowanych w Irlandii.

Bardzo wysokie ceny lotów z Krakowa i Modlina

Według analizy systemu rezerwacyjnego cena przelotów Ryanaira z tych krajów do Dublina w nadchodzących dniach jest znacznie wyższa niż w normalnych czasach. Koszt biletu lotniczego z Warszawy-Modlina do Dublina zmienia się drastycznie w ciągu nadchodzącego tygodnia.

W niedzielę 6 marca z mazowieckiego portu odbyły się dwa rejsy niskokosztowych linii do Irlandii. Pierwszy lot, o godzinie 11:25, kosztował 1286 zł, bez bagażu rejestrowanego, a późniejszy lot, o 21:45, aż 171 zł. Oba loty zostały wyprzedane już w czwartek. Na środę również nie ma już biletów. Najbliższy możliwy do kupienia lot jest w czwartek, a koszt przelotu to 1242 zł. W następną niedzielę, 13 marca, koszt tej samej podróży to odpowiednio 103 i 133 zł. Loty z Krakowa do Dublina w miniony weekend kosztowały od 600 do 1234 zł. Na poniedziałkowy lot bilety zostały wyprzedane. Do Irlandii można polecieć we wtorek, lecz cena przelotu wynosi aż 1900 zł. W kolejnych dniach ceny spadają.

Z Katowic samolot we wtorek kosztuje 1487 zł, gdzie w tydzień później zaledwie 244 zł. Z innych regionalnych portów lotniczych, skąd tanie linie oferują loty do Irlandii, ceny wahają się od 250 do 500 zł za loty odbywające się w tym tygodniu. Lot z rumuńskiego Bukaresztu do Dublina 7 marca kosztuje 1578 zł, w porównaniu ze 187 zł, które trzeba zapłacić za bilet na lot odbywający się w następnym tygodniu. Loty Ryanaira ze Słowacji są znacznie tańsze i kosztują około 110 zł, bez wykupionego bagażu, z Bratysławy do Dublina przez większość dni rozpoczętego tygodnia. Platforma Google do wyszukiwania lotów podaje, że ceny tych podróży są obecnie „wysokie”, a najtańsze loty do Dublina w tej chwili powinny kosztować od 79 do 250 zł.

Wizz Air daje darmowe przeloty

W środę węgierskie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły, że w marcu zaoferują 100 tys. bezpłatnych biletów na przeloty dla uciekających Ukraińców oraz zniżki dla Ukraińców, którzy utknęli w innych lokalizacjach. Aby skorzystać z oferty, uchodźcy muszą dokonać rezerwacji za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej i podać numer paszportu lub dowodu osobistego.

Irlandzki senator, Jerry Buttimer, będący rzecznikiem partii Fine Gael, wezwał wszystkie linie lotnicze do utrzymywania jak najniższych cen lotów, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Mówił o Ukraince, która za trzy bilety w jedną stronę z Warszawy do Dublina musiała zapłacić ponad 3000 zł.

– Ta kobieta mówiła o barierze, jaką ten koszt stanowiłby dla wielu osób, mówiąc, że loty po tych cenach są po prostu zbyt drogie dla osób uciekających przed wojną. Te wysokie ceny skutecznie uniemożliwiają przyjazd do Irlandii i innych krajów, które są gotowe przyjąć Ukraińców z otwartymi ramionami – powiedział Buttimer.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony