Partner serwisu

Konflikt w PAŻP: Loty na wakacje zagrożone?

Redakcja 20.06.2022

Konflikt w PAŻP: Loty na wakacje zagrożone?
fot. Pixabay
PAŻP wycofa się z porozumienia zawartego z kontrolerami lotów – podaje Gazeta.pl powołując się na ustalenia Radia Zet. To zła wiadomość dla wybierających się na wakacje. Jeszcze dziś ma się pojawić oficjalny komunikat w tej sprawie.
„PAŻP wycofuje się z porozumienia, wyloty na wakacje zagrożone – mówią kontrolerzy lotów" – napisała Gazeta.pl, powołując się na ustalenia dziennikarza Radia ZET, Rafała Miżejewskiego. To oznaczałoby ponowne otwarcie długotrwałego sporu.    

Konflikt między Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL) i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) wydawał się zażegnany. Pod koniec maja poinformowano, że w ramach rokowań sporu zbiorowego podmioty wstępnie porozumiały się w zakresie aneksu do regulaminu pracy i aneksu do regulaminu wynagradzania.

„Wypracowane zapisy i zmiany zgłaszane przez ZZKRL uporządkowały kwestie stanowisk pracy i zmierzają w kierunku minimalizacji liczby nadgodzin kontrolerów oraz eliminacji uznaniowości. Nowy aneks do regulaminu pracy limituje wzrost dodatków, zmienia zasady wynagradzania kontrolerów nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju, zmniejszając dysproporcje w poziomach przychodów między pracownikami" – podano wówczas.

Jak informowano, "strony dążą do sytuacji, w której liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie będzie mogła przekraczać dla pracowników zatrudnionych na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego 150 godzin w roku kalendarzowym, a dla informatorów służby informacji powietrznej 240 godzin w roku kalendarzowym. Przekroczenie dobowej normy czasu pracy dopuszczalne jest wyłącznie za zgodą danego pracownika operacyjnego lub w przypadku, gdy szczególna potrzeba jest następstwem zdarzenia, które nie mogło być przewidziane przez pracodawcę przed rozpoczęciem dyżuru operacyjnego przez danego pracownika. 

"Ponadto Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest w trakcie tworzenia i wdrażania 24 postulatów dotyczących procedur bezpieczeństwa w PAŻP sformułowanych przez ZZKRL. Strony prowadzą prace nad kodeksem etyki oraz pozostałymi kwestiami socjalnymi. Rozmowy były prowadzone są w sposób merytoryczny w atmosferze wzajemnego szacunku i dialogu, z wyważeniem swoich racji i z nadzieją odbudowania wzajemnego zaufania" – informowano w maju. 

Na razie wiadomo, że dziś w południe ma się pojawić komunikat dotyczący nowej sytuacji.  
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony