Partner serwisu

Ryanair, Wizz Air i inne linie przygotowują się na zakaz lotów do Wielkiej Brytanii [Aktualizacja]

Emilia Derewienko 21.12.2020

Ryanair, Wizz Air i inne linie przygotowują się na zakaz lotów do Wielkiej Brytanii [Aktualizacja]
fot. Piotr Bożyk
W niedzielę (20 grudnia) polski rząd podjął decyzję o wstrzymaniu lotów z i do Wielkiej Brytanii, z powodu odkrycia tam nowej mutacji koronawirusa. Podobne zakazy wydały wcześniej inne państwa europejskie. To może być kolejny cios dla linii lotniczych, które osłabione lockdownem, w okresie przedświątecznym notują jedne z największych zysków w ciągu roku.
Zakaz lotów do i z Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać od północy z poniedziałku na wtorek (z 21 na 22 grudnia). Linie lotnicze, które wykonywały mnóstwo połączeń na Wyspy – a w przypadku Polski byli to głównie przewoźnicy niskokosztowi Wizz Air i Ryanair, poza tym Polskie Linie Lotnicze LOT – mogą teraz znaleźć się po raz kolejny w nieciekawej sytuacji.

Okres przedświąteczny w lotnictwie jest jednym z „najgorętszych” w ciągu całego roku. Tylko na poniedziałek zaplanowanych jest z Polski ponad 50 rejsów do Wielkiej Brytanii i z powrotem.

Migracja na święta Bożego Narodzenia trwa jednak od kilku dni, co pozwala nieoptymistycznie zakładać, że zmutowany koronawirus dostał się już nad Wisłę. Państwo chce jednak to ryzyko zminimalizować, a do zakazu muszą się przygotować przewoźnicy lotniczy.

Nowe wyzwania przed przewoźnikami

Irlandzkie linie Ryanair w oficjalnym oświadczeniu zapewniają, że będą oferować klientom alternatywy. „W przypadku lotów do i z Wielkiej Brytanii w nadchodzących dniach od 20 do 24 grudnia, które są zakazane przez regulacje rządowe UE, wszyscy klienci, których to dotyczy, otrzymają powiadomienie e-mailem i będą im oferowane praktyczne alternatywy, w tym bezpłatną zmianę rezerwacji lub zwrot pieniędzy” – czytamy w oświadczeniu.

Ryanair zapowiada, że będzie obsługiwał wszystkie dozwolone loty na Wyspy. „Jeśli którykolwiek z pasażerów na loty biznesowe nie chce podróżować w ciągu najbliższych 5 dni przed Bożym Narodzeniem, Ryanair umożliwi bezpłatne przeniesienie ich rezerwacji (bez opłaty za zmianę) na dowolny termin do 15 marca”.

– Węgierski Wizz Air dołożył dwa dodatkowe rejsy z Londyn-Luton, z lądowaniem na Lotnisku Chopina o godzinie 22:30 – poinformował rzecznik Lotniska Chopina, Piotr Rudzki. Połączenia Wizz Air będą realizowane samolotami typu Airbus A320 (na pokładzie 180 miejsc) i A321 (230 miejsc).

Do zakazu lotów odniosły się również linie lotnicze British Airways, które obsługują obecnie dwa połączenia dziennie do Warszawy i jedno do Krakowa. Brytyjski przewoźnik poinformował, że ze względu na restrykcje europejskie będzie operował na zredukowanej siatce połączeń.

Groźna mutacja koronawirusa?

Zmutowany szczep koronawirusa ma być bardziej zaraźliwy od macierzystego wirusa. "Zmutowany szczep SARS-CoV-2 linii B.1.1.7 powstał prawdopodobnie u pacjenta z zaburzeniami odporności w wyniku przewlekłej infekcji, która umożliwia liczne zmiany genetyczne wirusa. Dlatego musimy szybko wdrażać szczepienia, aby zablokować dalsze mutacje" – pisze o nowym wariancie doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Najwięcej przypadków mutacji występuje w całej Wielkiej Brytanii poza Irlandią Północną, natomiast jest skoncentrowany głównie na Londynie i wschodniej oraz południowo-wschodniej części Walii. Zdaniem naukowców nie ma jednak dowodów na to, że mutacja SARS-CoV-2 będzie groźniejsza od pierwotnej wersji. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo