Partner serwisu

Lotnisko w Sofii szuka operatora

Justyna Urbaniak 02.07.2018

Lotnisko w Sofii szuka operatora
fot. Sofia Airport / FB
Rząd Bułgarii poinformował w środę, że zatwierdził decyzję o otwarciu przetargu na zawarcie umowy koncesji na eksploatację międzynarodowego portu lotniczego w Sofii. Decyzja została przygotowana przez ministra transportu.
W czerwcu 2016 r. ministerstwo transportu ogłosiło przetarg na 35-letnią umowę koncesyjną na lotnisko w Sofii, żądając co najmniej 550 mln lewów (281,2 mln euro) jako jednorazowej płatności z góry. W kwietniu 2017 r. przetarg został odwołany przez ówczesny rząd tymczasowy, który stwierdził, że w wyniku tego ustępu powstaje wzrost opłat lotniskowych i spadek ruchu pasażerskiego.

Po objęciu urzędu przez obecny rząd koalicyjny w maju 2017 r. minister transportu Ivaylo Moskovski powiedział, że zamierza wznowić przetarg i wykorzystać dochody z koncesji do udzielenia pomocy zadłużonemu państwowemu operatorowi kolejowemu BDZ Holding.

– Dopóki nie pojawi się inne źródło finansowania, nadal będę postępował zgodnie z pierwotnym planem wykorzystania funduszy z koncesji na lotnisko do sfinansowania BDZ – powiedział wówczas Moskovski. Po zobowiązaniu Moskovskiego do wznowienia procedury, niemiecki operator lotniskowy Fraport ogłosił, że nadal jest bardzo zainteresowany uzyskaniem umowy koncesji na obsługę lotniska w Sofii.

W 2006 r. Fraport Twin Star Airport Management, spółka joint venture z udziałem 60/40 spółki Fraport i bułgarskiej spółki BM Star, wygrała 35-letnią koncesję na zarządzanie dwoma portami lotniczymi. Wcześniej w tym samym roku ministerstwo transportu Bułgarii poinformowało, że podpisze umowę na 35-letnią umowę koncesji na lotnisko w Płowdiw, z udziałem chińskiej spółki HNA Group i spółki Plovdiv Airport Invest.

Według najnowszych dostępnych danych statystycznych przygotowanych przez obecnego operatora ruch pasażerski na lotnisku w Sofii wzrósł w kwietniu o 7,6 procent, do 600 000 obsłużonych podróżnych. Liczba startów i lądowań na wyniosła w kwietniu 5 274, co stanowi wzrost o 11 procent rok do roku. Wielkość ładunku wzrosła o 9,1 procent rok do roku do 1770 ton. W 2017 r. Port lotniczy w Sofii obsługiwał 6,49 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 30,3 procent rok do roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony