Partner serwisu

Lotnisko w Pradze planuje rozbudowę za 2,4 mld dolarów

Justyna Urbaniak, Emilia Derewienko 15.11.2019

Lotnisko w Pradze planuje rozbudowę za 2,4 mld dolarów
fot. Prague Airport
Międzynarodowy port lotniczy w Pradze wprowadził długoterminową koncepcję rozwoju w odpowiedzi na rosnącą liczbę pasażerów w ostatnich latach. Czeskie Ministerstwo Finansów zatwierdziło inwestycję w pierwszym etapie rozbudowy Terminalu 2 o wartości około 16 mld koron czeskich.
W planach jest rozbudowa terminalu, o wartości około 9 mld koron czeskich. Pozostałe 7 mld zainwestowane zostanie w drogi kołowania, parking i inną infrastrukturę przed terminalem. Lotnisko im. Vaclava Havla planuje rozbudowę Terminalu 2, który obecnie obsługuje loty do bezwizowych krajów strefy Schengen. Nowy pas startowy zostanie zrealizowany do 2028 roku.

– Rozwój zostanie sfinansowany ze środków portu lotniczego i nie będzie w żaden sposób obciążał budżetu państwa. Projekty doprowadzą do modernizacji lotniska i zwiększą efektywność transportu w celu utrzymania wysokiego komfortu pasażerów – stwierdziła Alena Schillerová, minister finansów. Pierwszy etap rozbudowy Terminalu 2 zakończy się w 2028 roku.

Według Jiří Petržilka, dyrektora wykonawczego ds. działalności pozalotniczej na lotnisku w Pradze, w planach jest powiększenie powierzchni handlowej w porcie o 50 proc. – Pierwsze nowe sklepy zostaną otwarte w styczniu 2020 roku, a renowacja sprzedaży detalicznej zostanie zakończona do czerwca 2021 roku. Istnieją trzy fazy przebudowy, a po trzech miesiącach pierwsza część sklepów zostanie ukończona i otwarta – powiedział. – Chcemy zbudować miasteczko lotniskowe, mimo że nie jest to łatwe zadanie i trzeba zmierzyć się z biurokracją. To najważniejszy projekt w historii praskiego lotniska – dodał.

Lotnisko osiągnęło już próg przepustowości. W zeszłym roku skorzystało z niego 16,8 mln pasażerów, a w tym roku oczekiwanych jest 17,7 mln podróżnych. Liczba pasażerów korzystających z lotniska może wzrosnąć do 30 mln rocznie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony