Partner serwisu

Lotnisko w Ostrawie bazą logistyczną czeskiej armii?

Rafał Dybiński 26.05.2022

Lotnisko w Ostrawie bazą logistyczną czeskiej armii?
fot. HC Oceláři Třinec/Twitter
Decydenci z czeskiego Kraju Morawsko-Śląskiego liczą na to, że przynoszący straty port w Ostrawie zyska nowe życie i odrodzi się, po tym jak rząd zatwierdził zamiar budowy krajowego Centrum Logistycznego Sił Zbrojnych właśnie na lotnisku im. Leosa Janacka. Koszt inwestycji oszacowano na dwa miliardy czeskich koron  – informuje serwis "CEE Transport".
Pomysłodawcą jest właściciel portu przy granicy z Polską, czyli Kraj Morawsko-Śląski. Dla regionu oznaczałoby to większe niż dotychczas wykorzystanie lotniska i szansę na pozyskanie środków na niezbędne remonty drogi startowej.

Projekt pozwoli wybudować armii w jednym miejscu unikalne centrum logistyczne w połączeniu z infrastrukturą lotniczą, kolejową i drogową. Port w Ostrawie doskonale nadaje się do tego celu ze względu na możliwość lądowania nawet największych samolotów transportowych.

Materiały rządowe przewidują, że nowe centrum logistyczne zostanie wybudowane najwcześniej w 2024 roku. Będzie to baza logistyczna czeskiej armii, która nie będzie wykorzystywana do celów bojowych. Budowa obiektu przyczyni się do wypełnienia zobowiązań NATO w zakresie wsparcia.

Port w Ostrawie obsłużył w ubiegłym roku tylko 157 tys. pasażerów. To wynik znacznie słabszy w porównaniu z pobliskimi Katowicami. Mocną stroną lotniska w Ostrawie jest jednak sektor cargo.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony