Partner serwisu

Lotnisko w Budapeszcie zyska dojazd koleją i drogą ekspresową

Rafał Dybiński 02.11.2020

Lotnisko w Budapeszcie zyska dojazd koleją i drogą ekspresową
fot. Budapeszt Airport
Port lotniczy w Budapeszcie im. Ferenca Liszta zyska połączenie kolejowe do Terminala 2. i lepszy dojazd drogą ekspresową – informuje "Daily News Hungary". Potwierdził to David Vitezy, prezes Centrum Rozwoju stolicy Węgier.
Gość internetowego programu "HungaroControl Kft" ujawnił, że plan połączenia kolejowego z lotniskiem jest gotowy, ale jak dotąd nie osiągnięto porozumienia z zarządzającymi portem. Nowa linia biegłaby równolegle do pasa startowego nr 1 aż do zakładanej stacji podziemnej przy "Holiday Car Park" w pobliżu Terminala 2.

Nowa inwestycja połączy obiekty portu z krajową siecią kolejową. Do stacji Nyugati w centrum stolicy Węgier ma odjeżdżać dziesięć pociągów w ciągu każdej godziny.

Vitezy wspomniał również, że ogłoszono także przetarg na zaplanowanie drogi ekspresowej, która ułatwi dojazd do portu. Celem jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę, która mogłaby się rozpocząć za półtora roku. Obecna droga dojazdowa do lotniska ma tylko dwa pasy i w razie wypadku cały ruch uliczny jest zablokowany. Ponadto nie ma też odpowiedniej infrastruktury rowerowej.

Proponowane rozwiązanie zakłada oczywiście dwie jezdnie po dwa pasy w każdą stronę, które pozwolą szybciej dostać się z portu do zachodniej części miasta. Wymusza to jednak wyburzenie kilkunastu domów, ale w dość krótkiej perspektywie zapewni lepsze połączenie lotniska z dostępną siecią autobusową Budapesztu. Nowa droga ekspresowa ułatwi podróż nie tylko pasażerom, ale również pracownikom portu, których będzie przybywać zgodnie z planami rozwoju lotniska stolicy Węgier.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dojazdy do lotnisk
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony