Partner serwisu

Lotnisko Chopina: Zamknięcie drogi startowej nr 1

simetra 17.03.2020

Lotnisko Chopina: Zamknięcie drogi startowej nr 1
fot. Łukasz Malinowski
Zarządca stołecznego lotniska im. F. Chopina poinformował o zamknięciu ze względów operacyjnych drogi startowej nr 1. Wszystkie operacje będą się odbywały na drodze nr 3 do 27 marca. To efekt ograniczenia liczby lotów ze względu na pandemię koronawirusa.
Z przekazanych przez PPL informacji wynika, że droga startowa nr 1 (11-29, Ursynów – Ursus) zostanie zamknięta do 27 marca, a wszystkie operacje lotnicze będą się odbywały na drodze nr 3 (15-33, Piaseczno – Ochota/Wola/Bemowo). Taki stan utrzyma się do 27 marca.

Przyczyną zamknięcia drogi startowej nr 1 jest konieczność zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc postojowych dla samolotów, które znajdują się na lotnisku w Warszawie. To zaś wynika z wprowadzonego przez rząd zakazu lotów międzynarodowych.

W piątek 13 marca PLL LOT poinformował o zawieszeniu połączeń międzynarodowych i krajowych na 10 dni. Okres ten został później wydłużony do 14 dni, zgodnie z zapisami ogłoszonego przez rząd rozporządzenia. Na jego skutki nie trzeba było długo czekać. Jak poinformował PAŻP, już 15 marca na krajowych lotniskach odnotowano tylko 170 operacji lotniczych, czyli o ponad 82% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na lotnisku im. F. Chopina odnotowano tego dnia tylko 79 operacji.

Obecnie LOT prowadzi rejsy czarterowe dla Polaków chcących wrócić do kraju w ramach akcji #LOTdoDomu. Prowadzone są one na trasach do Warszawy. Odbywają się także zaplanowane wcześniej loty czarterowe oraz połączenia wykonywane przez operatorów z innych krajów, w celu sprowadzenia obywateli do ich państw ojczystych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo