Partner serwisu

Lotnisko Chopina zaczyna odrabiać straty. Początek końca efektu pandemii?

simetra 17.06.2021

Lotnisko Chopina zaczyna odrabiać straty. Początek końca efektu pandemii?
Fot. Dariusz Kłosiński / Lotnisko Chopina
Rośnie liczba obsługiwanych pasażerów, linie lotnicze wznawiają zawieszone połączenia, a wyniki przewozowe lotniska Chopina pozwalają patrzeć w przyszłość z coraz większym optymizmem.
W maju 2021 roku z usług stołecznego portu skorzystało 361 tys. pasażerów. To o ponad 42% więcej niż w kwietniu i aż o ponad 52% więcej niż w marcu 2021 roku. Największy wpływ na ten wynik miał ruch czarterowy oraz zbliżający się sezon wakacyjny.

Czarterem na wakacje

Linie lotnicze starają się sprostać oczekiwaniom klientów, oferując wiele połączeń wakacyjnych. Ponieważ Polacy chcą podróżować coraz częściej i coraz dalej, touroperatorzy wprowadzają na polski rynek wiele egzotycznych kierunków. W maju najchętniej wybieranym kierunkiem czarterowym była Punta Cana na Dominikanie – z tego połączenia skorzystało ponad 21 tys. osób, drugie miejsce zajęło Marsa Alam w Egipcie (prawie 15 tys. osób), a trzecie Cancun w Meksyku (ponad 12 tys. osób). Wyraźne zainteresowanie trasami turystycznymi jest zapowiedzią tego, że właśnie dzięki czarterom ruch lotniczy wróci do normalności.

Od stycznia do maja 2021 pasażerowie chętniej wybierali kierunki strefy Schengen – 51,8% pasażerów przy 66,5% ogółu wykonanych operacji lotniczych. Oznacza to jednak, że zainteresowanie kierunkami spoza strefy Schengen wzrasta. Od stycznia do maja 2021 roku te trasy wybrało 48,2 osób, czyli o prawie 5 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej.

Frankfurt pozostaje liderem, a Londyn nadal poza pierwszą piątką

Z początkiem 2021 roku zmieniła się lista najpopularniejszych kierunków rozkładowych. Przyczyną zmian były zarówno obostrzenia pandemiczne, jak i brexit, który wpłynął na spadek zainteresowania podróżami do Wielkiej Brytanii. Od początku roku niekwestionowanym liderem kierunków rozkładowych jest Frankfurt. Na jedno z największych niemieckich lotnisk wybrało się w okresie od stycznia do czerwca ponad 68 tys. pasażerów. W gronie najpopularniejszych kierunków znalazły się, m.in., Kijów, Amsterdam i Dubaj.

Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje blisko 70% wszystkich operacji lotniczych. Na kolejnych miejscach są Wizzair i Enter Air.

Lotnisko Chopina notuje też rosnący transport cargo. W ciągu pierwszych 5 miesięcy 2021 r. wyniósł on blisko 36 tys. ton i jest o niecały tysiąc ton niższy od wyniku z tego samego okresu rekordowego roku 2019.

Nowe kierunki i szanse na powrót do normalności

Polskie Linie Lotnicze „LOT” zaproponowały dwa nowe kierunki – do Grecji i do Włoch. Od maja 2021 roku pasażerowie startujący z Lotniska Chopina mogą polecieć do Mykonos i Lamezia Terme w Kalabrii. W ostatnim czasie ponownie pojawiły się loty do Kluż-Napoki i Erywania, a w czerwcu wracają połączenia do Nur-Sułtanu, Bejrutu, Billund, Berlina i Luksemburga. W lipcu planowane jest uruchomienie połączenia ze Strasburgiem.

– Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zarządzające Lotniskiem Chopina aktywnie włącza się w akcje zachęcające Polaków do tego, by korzystali z transportu lotniczego, szczególnie w kontekście tegorocznych wakacji, ponieważ samolot niezmiennie pozostaje najbezpieczniejszym środkiem podróży. Podróżowanie stało się łatwiejsze również dzięki powszechnemu dostępowi do szczepień oraz uruchomionym na Lotnisku Chopina punktom testowym, które pozwalają na uniknięcie lub skrócenie kwarantanny – podsumowuje Andrzej Klewiado, rzecznik PPL i Lotniska Chopina.

Liczba osób zaszczepionych stale rośnie, przewoźnicy zapowiadają kolejne nowe trasy, a Unijne Certyfikaty COVID, które zostaną wprowadzone z początkiem lipca, umożliwią podróże do krajów Unii Europejskiej bez konieczności odbywania kwarantanny i poddawania się testom na lotnisku. Właściciel warszawskiego lotniska, ma nadzieję, że przy sprzyjających okolicznościach Lotnisko Chopina z sukcesem zakończy walkę z pandemią i już niedługo będzie mogło pochwalić się kolejnymi dobrymi wynikami.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotnisko Chopina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony