Partner serwisu

Lotnisko Chopina: Ponad 2 mln pasażerów w Q1. Wynik lepszy od prognoz

inf. pra 22.04.2022

Lotnisko Chopina: Ponad 2 mln pasażerów w Q1. Wynik lepszy od prognoz
fot. D. Kłosiński/Lotnisko Chopina
Liczba pasażerów stołecznego lotniska przekroczyła w ciągu pierwszych trzech miesięcy dwa miliony. To wynik zdecydowanie lepszy od prognoz.
Na największym polskim lotnisku widać stopniową odbudowę ruchu. Tylko w marcu z transportu lotniczego skorzystało 778 tys. pasażerów. W porównaniu do lutego to wzrost o ponad 32 proc. Od początku roku warszawski port obsłużył 2 mln 16 tys. pasażerów – o ponad 28 proc. więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku, ale to wciąż zaledwie 54 proc. z pierwszych trzech miesięcy rekordowego 2019 roku. Warto jednak pamiętać, że granicę 2 milionów pasażerów w zeszłym roku udało nam się przekroczyć dopiero na początku lipca.

– W tym roku, w ostatnim dniu marca, odprawiliśmy dwumilionowego pasażera. Wpływ na tak dobre wyniki miały wznowione połączenia oraz nowe kierunki oferowane przez linie lotnicze, a także odejście od restrykcji związanych z pandemią. Na razie nie wiemy, jakie konsekwencje dla lotnictwa przyniesie wojna na Ukrainie. Przed jej wybuchem liczyliśmy, że ten rok będzie mocnym odbiciem po spadkach spowodowanych pandemią koronawirusa. Niestety w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę funkcjonowanie polskiej przestrzeni powietrznej zmieniło się, a ruch cywilny znacząco zmniejszył. Mamy jednak nadzieję, że tegoroczne wyniki nie będą gorsze od zeszłorocznych – mówi Anna Dermont, rzecznik prasowy Lotniska Chopina.

Znaczna większość (ponad 83 proc.) pasażerskich operacji lotniczych realizowanych na Lotnisku Chopina to połączenia międzynarodowe. Zagraniczne podróże wybrało ponad 91 proc. pasażerów stołecznego portu. Od początku stycznia do końca marca 88 proc. osób skorzystało z ruchu rozkładowego – wynik ten jest o 4 proc. mniejszy od rekordowego 2019 roku oraz większy o 7 proc. w stosunku do najsłabszego 2021 roku. Na Lotnisku Chopina można dostrzec też wzrost operacji cargo. W pierwszym kwartale 2022 roku cargo wyniosło 24510 ton – to wzrost o ponad 20 proc. względem ubiegłego roku.

Większe było też zainteresowanie kierunkami w strefie Schengen. Od stycznia do marca te trasy wybrało 71 proc. osób, czyli o ponad 2 punkty procentowe więcej niż rok wcześniej. W marcu największą popularnością cieszyły się regularne połączenia  do Londynu, Paryża, Dubaju, Amsterdamu i Frankfurtu. W kierunkach czarterowych nadal króluje Egipt – turyści najchętniej wybierali się z warszawskiego portu do Hurghady i Marsa Alam. W pierwszej piątce znalazły się także Punta Cana, Las Palmas i Teneryfa.

Najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku pozostaje niezmiennie PLL LOT, który realizuje ponad połowę przewozów pasażerskich. Na drugim miejscu jest Wizzair (18 proc.) i Enter Air (5 proc.).
Średnia liczba pasażerów odprawianych dziennie pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła ponad 22 tys. Najwięcej osób – ponad 32 tys. – obsłużyliśmy 2 stycznia. Impulsem do poprawy wyników i witania na lotnisku kolejnych milionowych pasażerów mogą być nowe rozkładowe destynacje – w marcu 2022 roku wznowiono połączenia do Koszyc, Ostrawy, Bolonii i Delhi.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotnisko Chopina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony