Partner serwisu

Lotnisko Chopina: Październik powyżej oczekiwań. Od stycznia rejsy na Seszele

inf. pras 22.11.2021

Lotnisko Chopina: Październik powyżej oczekiwań. Od stycznia rejsy na Seszele
fot. D. Kłosiński/Lotnisko Chopina
Październik pokazał, że Lotnisko Chopina wciąż utrzymuje wysokie wyniki przewozowe. 883 tys. pasażerów to bilans poprzedniego miesiąca. To wynik ponad 173 proc. lepszy od zeszłorocznego i wciąż znacząco wyższy niż zakładały prognozy z początku roku.
Dobre wyniki z drugiej połowy roku pozwalają pozytywnie patrzeć na zbliżający się koniec roku. Do listopada Lotnisko Chopina odprawiło łącznie 6,019 mln pasażerów, co oznacza, że już w październiku pobity został całoroczny wynik z 2020 roku (5,48 mln). Tendencja w ruchu pasażerskim pozwala zakładać, że w 2021 roku w Warszawie odprawionych zostanie ponad 7 mln osób.

Poza dobrymi wynikami pasażerskimi stołeczny port notuje również dobrą dynamikę w odbudowie liczby operacji lotniczych. W okresie od stycznia do września br. wyniosła ona 57 proc. i była wyższa od wyników takich lotnisk, jak Wiedeń, Bruksela czy Amsterdam.

Warto również odnotować, że współczynnik wypełnienia samolotów operujących na Lotnisku Chopina przewyższa wyniki z 2019 roku. Od stycznia do października włącznie wyniósł on ponad 80 proc. i był wyższy o około 10 punktów procentowych w odniesieniu do tego samego okresu 2019 roku.

Pasażerowie wybierają przewoźników tradycyjnych 

Zdecydowana większość pasażerów (577 tys.) podróżowała na pokładzie przewoźników tradycyjnych. Podróże z liniami niskokosztowymi wybrało 163 tys. osób, a czartery – 144 tys. Najpopularniejszym przewoźnikiem pozostaje niezmiennie PLL LOT, który ma 56 proc. udziału w przewozach pasażerskich. 

W pierwszej piątce najczęściej wybieranych kierunków na trasach regularnych znalazły się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Kijów i Monachium. Jeśli chodzi o czartery – w dalszym ciągu wybierane są głównie krótsze południowe trasy: Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Rodos i Heraklion. 

Przewozy cargo prawie jak przed pandemią 

W porównaniu do 2019 roku transport all cargo – czyli na pokładzie samolotów towarowych – wzrósł o 100 proc., jednak tzw. belly cargo – czyli w lukach samolotów rejsowych – spadł o 41 proc. Te dane składają się jednak na całkiem dobre wyniki. W okresie od stycznia do października włącznie na Lotnisku Chopina odprawiono 79 559 ton cargo, czyli tylko o 0,4 proc. mniej od rekordowego roku 2019.

Sezon zima 2021/22 na Lotnisku Chopina 

W obecnym sezonie zimowym możemy liczyć na atrakcyjniejszą niż rok temu siatkę połączeń, ponieważ przewoźnicy wznawiają stare połączenia oraz oferują nowe połączenia. PLL LOT wznawia takie kierunki jak: Tirana (uruchomiona), Kolombo (od 7 grudnia trzy razy w tygodniu), Charków (od 10 grudnia trzy razy w tygodniu), Katowice (od listopada zwiększona liczba połączeń do 19 tygodniowo), Szczecin (zwiększona liczba połączeń do 14 razy w tygodniu), Miami (od 10 grudnia trzy razy w tygodniu). 

Nowy kierunek wypoczynkowy otwierają również Wizz Air. Od 17 grudnia będzie można dwa razy w tygodniu polecieć do Marakeszu. Ten sam przewoźnik, głównie z myślą o narciarzach, wznawia także loty do Werony (od 11 stycznia dwa razy w tygodniu), Grenoble (od 15 stycznia raz w tygodniu) i Turynu (od 11 stycznia dwa razy w tygodniu), a także zachęca podróżnych do korzystania z popularnych city-break w Bolonii (od 9 grudnia dwa razy w tygodniu) i Edynburgu (od 31 października dwa razy w tygodniu). Warto zwrócić uwagę, że loty na kanaryjską wyspę Fuerteventura (uruchomione we wrześniu 2021) będą kontynuowane również przez zimę. 

Gorące Seszele już od stycznia! 

Po długich rozmowach i aktywnym zabieganiu polskiej strony, udało się podpisać umowę z Republiką Seszeli, która określa warunki wykonywania regularnych przewozów lotniczych. Dzięki temu w połowie stycznia na Lotnisku Chopina pojawi się zupełnie nowy przewoźnik – Air Seychelles, który ze stołecznego portu będzie latał dwa razy w tygodniu do Mahe na Seszelach. Jest to świetna wiadomość dla wszystkich, którzy będą chcieli odpocząć od styczniowych mrozów – już niedługo rajskie wakacje w egzotycznej scenerii będą jeszcze bliżej naszych pasażerów.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotnisko Chopina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony