Partner serwisu

Lotnisko Chopina: Osiągnęliśmy pełną sprawność kontroli

Łukasz Malinowski 13.03.2020

Lotnisko Chopina: Osiągnęliśmy pełną sprawność kontroli
fot. Ministerstwo Infrastruktury
Stołeczne Lotnisko im. F. Chopina poinformowało o osiągnięciu pełnej sprawności kontroli przylatujących pasażerów, m.in. dzięki zaangażowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej. W ciągu ostatnich kilku dni, w mediach społecznościowych pojawiały się liczne głosy wskazujące na brak działań na lotnisku.
We wczorajszym wywiadzie udzielonym TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że dochodziło do „ewidentnych błędów proceduralnych”. – Na Okęciu akurat jest najlepiej. Bardzo dużo lotnisk jest w gestiach samorządowych i to naciśnięcie jest teraz prawnie możliwe dzięki specustawie, ale nadal jest to z pewnym oporem – mówił minister. Jeszcze tego samego dnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że na lotniskach pojawią się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wieczorem lotnisko wizytowali przedstawiciele rządu z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem i pełnomocnikiem rządu ds. budowy CPK Marcinem Horałą.


– Aktualnie prowadzone działania są w pełni zgodne z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Pełna sprawność w kontroli pasażerów przylatujących z zagranicy została osiągnięta we czwartek, 12 marca, w godzinach wieczornych, m.in. dzięki zaangażowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) – podkreśla w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie.

Żołnierze WOT wspierają działania służb lotniskowych i państwowych na Lotnisku Chopina. Zostali już przeszkoleni i przystąpili do mierzenia temperatury i zbierania Kart Lokalizacyjnych Pasażera od pasażerów i członków załóg wszystkich rejsów lądujących w stołecznym porcie.

Wcześniej przedstawiciele lotniska podkreślali, że wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego nie nakładały obowiązku kontroli temperatury wszystkich pracowników, a do zbierania kart zostały przygotowane specjalne urny. Wczoraj (12 marca) zapadła decyzja o kontrolowaniu wszystkich pasażerów oraz zrezygnowano z urn i sprawdzania temperatury w rękawach. Ta ostatnia czynność ma być prowadzona tylko na pokładach samolotów. 


Do podnoszonych przez wielu pasażerów kwestii braku maseczek ochronnych u wspomagających pracę lotniska terytorialsów odniósł się na Twitterze pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, Marcin Horała, który przypomniał, że maseczki są zakładane przed wejściem na pokład samolotu do kontroli, a zużywanie masek „na pusto” mija się z celem.

Pełnomocnik wyjaśnił także, że lotniska realizują zakup skanerów temperatury, ale to są systemy wymagające uzgodnień technicznych z terminami dostawy liczonymi w tygodniach. „W miarę ich uruchamiania będziemy odchodzić od ręcznych kontroli” – napisał Horała.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo