Partner serwisu

Lotnisko Chopina: Monitorujemy sytuację. Chiński wirus na razie niegroźny?

Łukasz Malinowski 21.01.2020

Lotnisko Chopina: Monitorujemy sytuację. Chiński wirus na razie niegroźny?
Fot. Dariusz Kłosiński, Lotnisko Chopina
Pod koniec grudnia w chińskim Wuhanie pojawił się nowy wirus określany jako 2019-nCoV. W ostatnim czasie zaczął się szybko rozprzestrzeniać. Jednak międzynarodowe organizacje związane z ochroną zdrowia nie zalecają jeszcze ograniczeń w międzynarodowym transporcie. Zarządca stołecznego lotniska zapewnia, że jest przygotowany na każdy scenariusz.
Wirus, który pojawił się w Wuhanie dotarł już poza granicę Państwa Środka. Wywołuje on chorobę, która przypomina zapalenie płuc i objawia się gorączką oraz problemami z oddychaniem. Jak dotąd odnotowano już kilkaset zachorowań i pierwsze ofiary śmiertelne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na razie nie wydały szczegółowych zaleceń w zakresie postępowania z chorobą w środkach transportu. ECD informuje, że nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących oceny ryzyka transmisji 2019-nCoV podczas lotu. Oceny należy dokonywać indywidualnie dla każdego przypadku. Ponieważ obecny poziom niepewności dotyczący transmisji 2019-nCoV jest wysoki, należy rozważyć monitorowanie osób, które miały kontakt z potwierdzonymi nosicielami wirusa, a jeśli nie jest to możliwe, należy dołożyć starań, aby przynajmniej wyśledzić pasażerów siedzących w tym samym rzędzie i pasażerów siedzących w dwóch rzędach przed lub za osobą zarażoną.

– Nie ma też zaleceń dla lotnisk zarówno od organizacji międzynarodowych jak i od Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – mówi Piotr Rudzki, rzecznik Lotniska Chopina. Dodaje przy tym, że medycy zatrudnienia przez PPL na bieżąco monitorują sytuację. – Ze względu na specyfikę stołecznego lotniska, które jest największym węzłem przesiadkowym w Polsce, nasi medycy zawsze są gotowi na interwencje w razie pojawienia się pasażera z chorobą zakaźną oraz działania związane z minimalizowaniem zagrożeń epidemiologicznych – dodaje Rudzki.

– Na ten moment na świecie tylko pasażerowie podróżujący z regionu miasta Wuhan są poddawani dokładnej kontroli. W przypadku Polski takiego bezpośredniego połączenia nie ma – są tylko z Pekinu i innych państw Azji Wschodniej. Przyglądamy się jednak bacznie sytuacji i w razie potrzeby będziemy interweniować – wyjaśnia rzecznik lotniska.

Na gruncie krajowym konkretne zalecenia może wydać Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Pasażerowie, którzy podróżują z Chin lub innych państw Dalekiego Wschodu i poczuli się gorzej w czasie podróży mogą zawsze zgłosić się do ambulatorium na lotnisku – całodobowo dostępny jest lekarz oraz dwa pełne zespoły

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotnisko Chopina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony