Partner serwisu

Lotnisko Chopina: Marzec pozwala na ostrożny optymizm

Redakcja/inf. pras. 27.04.2021

Lotnisko Chopina: Marzec pozwala na ostrożny optymizm
Fot. Dariusz Kłosiński / Lotnisko Chopina
W marcu 2021 roku z usług stołecznego portu skorzystało 237 tys. pasażerów. To o 20 proc. więcej niż styczniu i aż o 36 proc. więcej niż w lutym 2021. Największy wpływ na ten wynik miał ruch czarterowy.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku najpopularniejszym kierunkiem czarterowym wśród turystycznych kierunków była Dominikana – wybrało się tam ze stołecznego portu ponad 19 tys. osób, drugie miejsce zajął Egipt z niemal 13 tys. pasażerów, a trzecie Tanzania (Zanzibar) z ponad 7 tys.

Pasażerowie najchętniej wybierają czartery

– Zauważyliśmy wyraźne zainteresowanie trasami turystycznymi, a segment czarterowy ma najwyższą dynamikę powrotu do poziomu sprzed pandemii. Wszystkie spośród 15 najpopularniejszych kierunków czarterowych cieszyły się w pierwszym kwartale tego roku stale rosnącym zainteresowaniem pasażerów – podkreślił Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina. Niewielkie wzrosty zauważalne są też w tradycyjnym ruchu pasażerskim, niemniej wpływ pandemii jest w dalszym ciągu mocno odczuwalny. W marcu 2021 roku liczba pasażerów była niższa o prawie 54 proc. w stosunku do marca ubiegłego roku i o 82 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2019. W pierwszym kwartale 2021, w odniesieniu do tego samego okresu 2020, liczba pasażerów spadła o 80 proc.

Od stycznia do marca 2021 pasażerowie chętniej wybierali kierunki strefy Schengen – 52,5 proc., aczkolwiek podróże do krajów spoza tej strefy mocno zyskały na popularności (47,5proc.). Rok wcześniej ta różnica wynosiła około 10 pkt proc.

Frankfurt nowym liderem ruchu tradycyjnego

Ze względu na brexit i obostrzenia pandemiczne zmieniła się lista najpopularniejszych kierunków rozkładowych. Po raz pierwszy od dłuższego czasu poza pierwszą piątkę wypadł Londyn. Aktualnie czołówkę otwiera Frankfurt, który wyprzedza Dubaj, Mińsk i Amsterdam.

Nieznacznie względem pierwszego kwartału 2020 spadły przewozy cargo. W bieżącym roku przewieziono 20.176 ton, co oznacza spadek o około 9 proc. Coraz większą część ładunku obsługuje w stołecznym porcie należąca do grupy PPL spółka handlingowa Welcome Airport Services. W marcu jej udział w całości przeładowanego towaru wyniósł rekordowe 1,742kg

Pięć punktów testowania na Lotnisku Chopina

Od końca marca 2021 na Lotnisku Chopina testy w kierunku COVID-19 wykonać mogą zarówno pasażerowie przylatujący, jak i odlatujący z Warszawy. – Wprowadzenie możliwości testowania po przylocie znacznie ułatwia podróżowanie, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo sanitarne. Aktualnie na Lotnisku Chopina mamy już pięć punktów, z których mogą korzystają podróżni. Dzięki testom na lotnisku pasażerowie ze strefy Schengen mogą uniknąć nałożenia kwarantanny, a pozostali ją skrócą – wyjaśnił Piotr Rudzki.

Władze stołecznego portu liczą, że dzięki punktom testowym, jak również coraz powszechniejszym szczepieniom, zainteresowanie podróżami lotniczymi będzie coraz szybciej rosło, co przełoży się na większy wzrost liczby pasażerów obsługiwanych przez Lotnisko Chopina w najbliższych miesiącach.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotnisko Chopina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony