Partner serwisu

Lotnisko Chopina: Kolejny miesiąc wzrostu liczby pasażerów

Redakcja/inf. pras. 19.05.2021

Lotnisko Chopina: Kolejny miesiąc wzrostu liczby pasażerów
fot. Chopin Airport
Ruch na największym polskim lotnisku powoli się odbudowuje. W kwietniu z transportu lotniczego skorzystało 253 tys. pasażerów. W porównaniu do marca 2021 to wzrost o prawie 7 proc. W dalszym ciągu jednak widoczny jest wpływ pandemii – w ubiegłym miesiącu liczba pasażerów była o prawie 83 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2019 roku.
Od początku roku z warszawskiego portu skorzystało w sumie 860 tys. pasażerów – o 72 proc. mniej niż w pierwszych czterech miesiącach 2020 roku i o 83 proc mniej w odniesieniu do tego samego okresu 2019 roku. W przewozach pasażerskich wzrósł udział przewoźników tradycyjnych. Od początku 2021 roku z ich oferty skorzystało prawie 89 proc. podróżujących (84 proc. w 2020). 11 proc. klientów Lotniska Chopina (16 proc. w 2020) wybrało przewoźników niskokosztowych. Najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje ponad połowę operacji lotniczych. Na drugim miejscu jest Wizz Air (11 proc.) a na trzecim Enter Air (8 proc.).

– Wyniki kwietnia napawają nas optymizmem. Widać, że ruch pasażerski się odbudowuje, zwłaszcza w sektorze czarterowym. Na warszawskie lotnisko wracają kolejni przewoźnicy – w kwietniu połączenie do Antalyi uruchomił Corendon, w maju z lotami do Heraklionu i Salonik wraca Aegean. Już wkrótce spodziewamy się kolejnych powrotów po pandemicznej przerwie, czyli airBaltic, Brussels Airlines, British Airways, czy UIA. Dodatkowo Qatar Airways i Emirates zwiększają częstotliwość lotów do Warszawy – wyznał Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina. – Wpływ na wzrost ruchu ma rosnąca liczba osób zaszczepionych.  Liczymy na to, że wspólny, europejski certyfikat covidowy wpłynie na dalsze znoszenie przeszkód w podróżowaniu – dodał Rudzki.

W 2021 roku wśród pasażerów warszawskiego portu wzrosło zainteresowanie kierunkami spoza strefy Schengen. Od stycznia do kwietnia te trasy wybrało 48,6 proc. osób, o ponad 5 punktów procentowych więcej, niż rok wcześniej.

W kwietniu br. w ruchu tradycyjnym największą frekwencją cieszyły się loty do Frankfurtu, Mińska, Dubaju, Kijowa i Amsterdamu. W kierunkach czarterowych nadal króluje Dominikana – turyści chętnie wybierali się z warszawskiego portu do Punta Cany i Puerto Platy. W pierwszej piątce znalazły się także Marsa Alam, Cancun i Zanzibar. Wszystkie kierunki czarterowe cieszą się większą popularnością niż przed rokiem. Lotnisko Chopina notuje też rosnący transport cargo. W stosunku do pierwszych 4 miesięcy 2020 r. wzrósł on o 5 proc. - do ponad 28 tys. ton.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotnisko Chopina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony