Partner serwisu

Lotnisko Chopina: Dzienny rekord odprawionych pasażerów podczas majówki

Redakcja/inf. pras. 18.05.2022

Lotnisko Chopina: Dzienny rekord odprawionych pasażerów podczas majówki
Fot. Łukasz Malinowski
Liczba pasażerów stołecznego portu w 2022 roku zbliża się do trzech milionów. W ciągu pierwszych czterech miesięcy na Lotnisku Chopina odprawiono ponad 2 mln 968 tys. podróżnych.
Na największym polskim lotnisku wyraźnie widać rosnące zainteresowanie podróżami lotniczymi i stopniową odbudowę ruchu. Wyniki pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku są o 28 proc. lepsze niż w roku 2021. Tylko w kwietniu z transportu lotniczego skorzystało ponad 952 tys. pasażerów. To oznacza wzrost o ponad 22 proc. w porównaniu z marcem bieżącego roku. 

Lotnisko Chopina zanotowało też rekord liczby obsłużonych pasażerów: w niedzielę 8 maja przez stołeczny port podróżowało 43271 osób. Tego dnia odprawiono 404 rejsy. Wyższy niż w ubiegłym roku był wskaźnik wypełnienia samolotów, co świadczy o dużej tęsknocie pasażerów za podróżami lotniczymi.

– Wyjątkowo dobre wyniki z czterech pierwszych miesięcy 2022 pokazują, że lotnictwo odradza się szybciej, niż prognozowano. W porównaniu z danymi ruchu lotniczego z 2019, ostatniego przed pandemią, tegoroczny wynik jest zaledwie o 35 proc. niższy. Majówka i liczba podróżnych, którzy w tych dniach wybrali podróż lotniczą, to sygnał, że nadchodzący sezon wakacyjny może być dla branży naprawdę udany – mówi Anna Dermont, rzecznik prasowy Lotniska Chopina.

Od początku stycznia do końca kwietnia znaczna większość (ponad 82 proc.) pasażerskich operacji lotniczych realizowanych na Lotnisku Chopina to połączenia międzynarodowe. Zagraniczne podróże wybrało ponad 90 proc. pasażerów stołecznego portu. Z lotów rozkładowych skorzystało łącznie 89 proc. osób. Rośnie też popularność kierunków Schengen – w tym roku ponad 60 proc. pasażerów wybiera kierunki należące do strefy.

Na Lotnisku Chopina można dostrzec wzrost operacji cargo, których liczba jest najwyższa, biorąc pod uwagę ostatnie 5 lat. W pierwszych czterech miesiącach 2022 roku cargo wyniosło 33179 ton, czyli o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i ponad 14 proc. więcej niż w 2019 roku. W samym kwietniu wynik cargo wyniósł 8 669 ton. Najpopularniejszym przewoźnikiem cargo jest PLL LOT, następnie – DHL. Najpopularniejsze w tym roku destynacje cargo to Lipsk, Kolonia i Dubaj.

W kwietniu największą popularnością cieszyły się pasażerskie regularne połączenia do Londynu, Paryża, Tel Awiwu, Amsterdamu i Frankfurtu. W kierunkach czarterowych nadal króluje Egipt – turyści najchętniej wybierali się z warszawskiego portu do Hurghady i Marsa Alam. W pierwszej piątce znalazły się także Punta Cana, Fuerteventura i Antalya.

Najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku pozostaje niezmiennie PLL LOT, który realizuje ponad połowę przewozów pasażerskich. Na drugim miejscu jest Wizz Air (21 proc.), a najpopularniejszy przewoźnik czarterowy operującym na stołecznym lotnisku to  Enter Air.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotnisko Chopina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony