Partner serwisu

Lotnisko Chopina: Szybkie testy po przylocie zwolnią z kwarantanny

Redakcja/inf. pras. 30.03.2021

Lotnisko Chopina: Szybkie testy po przylocie zwolnią z kwarantanny
Fot. Łukasz Malinowski
Od 30 marca na Lotnisku Chopina w Warszawie można już wykonać test w kierunku COVID-19 jeszcze przed opuszczeniem stołecznego portu. Pierwszy punkt pobrań znajduje się w terminalu przed kontrolą zaświadczeń Straży Granicznej. Drugi jest zlokalizowany w hali odbioru bagażu.
Osoby przylatujące na Lotnisko Chopina w Warszawie z krajów Schengen i Non Schengen mogą już wykonać testy w kierunku COVID-19 w otwartych dziś dwóch nowych punktach pobrań. Negatywny wynik testu zwolni z obowiązkowej kwarantanny.
 
Pierwszy z punktów pobrań, zlokalizowany w terminalu przy gate'ach 34-36 (przed kontrolą zaświadczeń Straży Granicznej), został opracowany głównie z myślą o osobach przylatujących do Polski z krajów strefy Schengen. Czynny jest codziennie w godzinach planowych przylotów ze strefy Schengen, od około godz. 6:00 do około 24:00. Można wykonać szybki test antygenowy, którego wynik będzie dostępny po 20 minutach i wydawany będzie w języku polskim. Jego koszt to 170 zł. 

Drugi z punktów pobrań, zorganizowany przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, znajduje się w hali odbioru bagażu, przy taśmie nr 7. Czynny jest codziennie od godz. od 6:30 do ostatniego planowego przylotu do około godziny 24:00. Można również wykonać szybki test antygenowy, którego wynik będzie dostępny po 20 minutach i wydawany będzie w języku angielskim. Jego koszt to 220 zł. 

Nowe przepisy dotyczące kwarantanny dla podróżujących
 
Lotnisko Chopina przypomina, że w nocy z poniedziałku na wtorek (29-30 marca) weszły w życie zmienione przepisy dotyczące kwarantanny dla podróżujących. Wszyscy wracający do kraju samolotem kierowani będą na kwarantannę, którą w przypadku przylatujących ze strefy Non Schengen uchyli wyłącznie negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany w Polsce.

Przyloty z Schengen

Podróżni przylatujący na Lotnisko Chopina ze strefy Schengen zwolnieni są z obowiązkowej kwarantanny, jeśli posiadają negatywny wynik testu w języku polskim lub angielskim, wykonany w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy i okażą jego wynik na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej.

Jeśli podróżny przed wyjściem do strefy ogólnodostępnej nie dysponuje negatywnym wynikiem testu, jest obowiązany podać funkcjonariuszowi wszelkie dane niezbędne do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny – adresu zamieszkania lub miejsce pobytu, w którym odbędzie kwarantannę oraz numeru telefonu kontaktowego.

Z kwarantanny zwalnia również negatywny wynik testu wykonanego po przekroczeniu granicy w okresie 48 godzin, a laboratorium wykonujące test wprowadzi ten wynik do systemu informatycznego państwowej inspekcji sanitarnej.  

Przyloty spoza Schengen

Osoby przylatujące na Lotnisko Chopina spoza strefy Schengen podlegają obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której obowiązane są podać funkcjonariuszowi wszelkie dane niezbędne do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny – adresu zamieszkania lub miejsce pobytu oraz numeru telefonu kontaktowego, niezależnie od tego czy posiadają negatywny wynik testu wykonanego przed przekroczeniem granicy.

Kwarantannę skrócić może wyłącznie negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 wykonany po przylocie do Polski i wysłany do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin. Osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki dopuszczonej przez Unię Europejską będą zwolnione z kwarantanny.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotnisko Chopina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony