Partner serwisu

Lotniska bliżej pomocy państwa

simetra 17.10.2020

Lotniska bliżej pomocy państwa
fot. Łódź Airport
Rozporządzenie określające wzór wniosku o wypłatę środków pokrywających część strat poniesionych w wyniku zakazu lotów od połowy marca do czerwca tego roku zostało opublikowane w piątek. Otwiera to portom lotniczym drogę do uzyskania pomocy finansowej państwa, na którą czekają już od wielu miesięcy.
W piątek 16 października opublikowane zostało (datowane na dwa dni wcześniej) rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie wzoru wniosku o przekazanie środków finansowych na częściowe pokrycie straty wynikającej z obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym.

Umożliwi one zarządcom lotnisk formalne rozpoczęcie – na podstawie art. 15zzzzba ust. 14 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – procedury ubiegania się o pokrycie części strat wynikających z obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym w okresie od 15 marca do 30 czerwca tego roku.

Wniosek do jednostronicowy dokument, w którym oprócz podstawowych danych podmiotu ubiegającego się zwrot należy podać szacowaną wysokość poniesionych strat. Minister infrastruktury będzie miał 15 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku na przekazanie do Banku Gospodarstwa Krajowego dyspozycji wypłaty środków finansowych.

W piątek do kwestii pomocy dla lotnisk odniósł się wiceminister Marcin Horała. – Druga przygotowana przez nas tarcza zmienia mechanizmy wypłat, zgodnie z oczekiwaniami Komisji Europejskiej. Jesteśmy już na ostatniej prostej i lada moment uruchomimy te środki, ale 142 mln złotych do podziału między porty regionalne, to nie jest jakieś panaceum i złoty deszcz, którym zasypiemy wszystkie problemy – mówił Horała. Wcześniej podkreślał, że wiele lotnisk samorządowych nigdy nie przynosiło zysków, a ich przyszłość leży głównie w gestii władz lokalnych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony