Partner serwisu

Lotnicze przewozy towarowe podrożeją na Święta

Emilia Derewienko 06.11.2020

Lotnicze przewozy towarowe podrożeją na Święta
fot. unsplash
Spadek liczby lotów pasażerskich spowodowany pandemią koronawirusa przy jednoczesnym popycie na artykuły z handlu elektronicznego może spowodować komplikacje w szczycie sezonu – podczas Świąt Bożego Narodzenia. Oferowanie w lotnictwie będzie mocno ograniczone, a stawki frachtu lotniczego wzrosną – alarmuje Agencja Reutera.
Frachtowce spędzają w powietrzu więcej godzin dziennie niż zwykle, aby nadrobić spadek liczby podróżnych, a niektóre linie lotnicze obsługują „loty widmo” bez pasażerów – ze względu na atrakcyjne stawki za ładunek. Jednak wysoki popyt i niskie oferowanie nie są ze sobą w korelacji.

Zdaniem analityków, ograniczona pojemność i wyższe stawki oznaczają, że droższe technologie i produkty odzieżowe będą miały wyższy priorytet w transporcie lotniczym niż produkty o niższej wartości. DHL Express potwierdził już, że spodziewa się bezprecedensowej ilości zakupów online i wolumenu wysyłek w szczycie sezonu. Może być ich nawet połowę więcej niż w roku ubiegłym.

Przy szczególnie wysokim popycie na trasach transpacyficznych, korzyści z popytu na towary czerpią duże azjatyckie linie lotnicze. Dwaj najwięksi przewoźnicy Tajwanu, linie lotnicze China Airlines oraz EVA Airways odnotowały zyski operacyjne w II kw. b.r. Kluczowe dla wyniku finansowego okazały się wzrosty wolumenów przewożonego cargo. Podobna tendencja utrzymywała się w III kw. Jednak i to nie jest wystarczające, aby zrekompensować utracone dochody z pasażerów.

Rosnący popyt doprowadził do ponownego wzrostu stawek frachtu lotniczego, który osiągnął szczyt w kwietniu i maju w czasie, gdy liczba pasażerów spadła. Wtedy też pojawiło się wysokie jak nigdy zapotrzebowanie na maski i inny sprzęt ochronny.

Chociaż stawki przewozowe na wszystkich głównych trasach są poza ich szczytowymi wartościami, pozostają znacznie powyżej poziomów historycznych. Trend ten ma się utrzymać. Stawki na trasach Chiny – Stany Zjednoczone oraz Chiny – Europa ponownie zaczęły rosnąć w październiku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Cargo lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony