Partner serwisu

LOTAMS wykonał pierwszy na świecie przegląd ciężki B767

simetra 02.12.2021

LOTAMS wykonał pierwszy na świecie przegląd ciężki B767
fot. LOTAMS
31 lipca 2021 roku zakończył się przegląd ciężki wykonany przez LOTAMS na Boeingu 767. Był to pierwszy na świecie przegląd tego typu wykonany na samolocie z 50 000 cyklami nalotu
LOTAMS przepracował na samolocie pięć miesięcy, wypracowując na nim niemalże 35 000 roboczogodzin. Zakres realizowanych dla Klienta usług obejmował takie czynności obsługowe jak wymiana obu systemów podwozia głównego oraz silników, demontaż sterów wysokości i klap, naprawy strukturalne, a także skomplikowane czynności wymagające specjalistycznego sprawdzenia metodami badań nieniszczących (NDT).

– Udało nam się ukończyć jedną z najbardziej pracochłonnych obsług, która kiedykolwiek odbyła się w LOTAMS. Wykonane przez nasz personel techniczny prace przedłużyły żywotność samolotu B767, dzięki czemu staliśmy się jedyną bazą na świecie, która wykonała pełen zakres przeglądu 50K FC. Wiedza oraz doświadczenie zdobyte podczas tego przeglądu pozwolą nam na dużo lepsze oraz efektywniejsze realizowanie obsług tego rzędu w niedalekiej przyszłości. Jesteśmy przekonani że samolot wylata jeszcze wiele godzin i cykli dzięki naszej obsłudze – skomentował Marcin Klukowski, Szef Obsługi Bazowej w LOTAMS.

Współpraca z Boeingiem, oparta na doświadczeniu, wiedzy technicznej oraz pełnym zaangażowaniu obu podmiotów pozwoliła wypracować optymalną, dostosowaną do potrzeb Klienta, dokumentację techniczną, na której opierał się plan generalny prac obsługowych. Pracownicy obsługi bazowej, warsztatowej oraz działów bezpośrednio wspierających produkcję, dzięki odpowiedniemu skoordynowaniu działań i wykonaniu wszystkich pożądanych przez linię lotniczą czynności przedłużyli żywotność samolotu poza normy wyszczególnione w pierwotnej dokumentacji. Autorskie rozwiązania technologiczne takie jak pomost do stabilizatora czy podpory pod poszycie samolotu pozwoliły na pełne wykorzystanie dostępnych w LOTAMS środków i zwiększenie możliwości wspierających procesy obsługowe o największym zakresie trudności. LOTAMS stał się pierwszą na świecie bazą techniczną, która wykonała przegląd tego typu. Polski lider obsługi technicznej nie tylko stał się pionierem i wyznaczył nowe standardy obowiązujące w branży lotniczej, lecz także udowodnił, że jest w stanie opracować optymalny plan obsługi dopasowany nawet do najbardziej wymagających potrzeb Klientów z całego świata.


LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) jest częścią grupy kapitałowej Polskiej Grupy Lotniczej. Spółka oferuje pełen zakres obsługi technicznej na poziomie obsługi bazowej, liniowej, warsztatowej, jak również malowania i estetyki. Spółka działa jako podmiot niezależny od 2010 roku, kontynuując liczące 90 lat tradycje funkcjonowania wcześniej jako Baza Techniczna PLL LOT. Odpowiadając na zapotrzebowania klientów i wyzwania stawiane przez dynamicznie zmieniającą się branżę lotniczą LOTAMS stale poszerza zakres oferowanych usług, skupiając się przede wszystkim na ciągłym rozwoju wysoce wykwalifikowanego personelu. Spółka zatrudnia ponad 1000 specjalistów, którzy są w stanie zapewnić stały, nieprzerwany serwis na sześciu liniach obsługi bazowej jednocześnie pełną obsługą liniową wraz rozbudowanym zapleczem warsztatowym (oferując m.in. badania NDT, warsztat kompozytów czy systemów elektrycznych i awioniki). Wykonywanie dopasowanych do potrzeb rynku usług jest możliwe, dzięki specjalistycznym szkoleniom wewnętrznym, które przeprowadzenie umożliwia posiadany certyfikat Part-147. Ponadto, pracownicy LOTAMS biorą udział w licznych szkoleniach organizowanych przez producentów samolotów, dzięki czemu spółka jest przygotowana na obsługę najnowocześniejszych samolotów na świecie. Spółka LOTAMS jako jedyna w Polsce jest certyfikowaną organizacją projektującą (certyfikat Part-21J), która zgodnie ze standardami EASA może projektować i certyfikować modyfikacje i naprawy wszystkich typów i modeli samolotów o maksymalnej masie startowej powyżej 5700 kg w zakresie szat graficznych oraz wyposażenia wnętrz kabin pasażerskich.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony