Partner serwisu

LOT zainaugurował rejsy do Sarajewa. Impuls dla całej Bośni i Hercegowiny

Rafał Dybiński 31.05.2022

LOT zainaugurował rejsy do Sarajewa. Impuls dla całej Bośni i Hercegowiny
fot. sarajevo-airport.ba
Międzynarodowy Port Lotniczy w Sarajewie powitał tradycyjnym salutem wodnym pierwszy rejs Polskich Linii Lotniczych LOT na trasie Warszawa – Sarajewo – Warszawa.
Przedstawicielem narodowego przewoźnika znad Wisły w oficjalnych poniedziałkowych uroczystościach w stolicy Bośni i Hercegowiny była Katarzyna Piskorz, członek zarządu ds. korporacyjnych. Towarzyszyli jej sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk, Ambasador RP w Bośni i Hercegowinie Jarosław Lindenberg, Ambasador Bośni i Hercegowiny w Polsce Koviljka Špirić oraz dyrektor lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie Piotr Czech. Nie zabrakło także oczywiście kilku lokalnych dyplomatów i przedstawicieli biznesu.

Wszyscy zgodnie podkreślili znaczenie i rolę nowego połączenia w rosnącym popycie turystycznym w Bośni i Hercegowiny oraz szeregu działań marketingowych w celu zwiększenia liczby rezerwacji z Polski. Dla witających odrzutowca znad Wisły ważne są również możliwości, jakie zapewnia Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie w celu stworzenia dodatkowego popytu na trasach tranzytowych do innych kluczowych rynków dla Bośni i Hercegowiny. Uruchomienie tych rejsów jest wynikiem owocnych negocjacji między PLL LOT a lotniskiem w Sarajewie, przy wsparciu lokalnych organizacji turystycznych, których celem jest zwiększenie liczby połączeń lotniczych do tego bałkańskiego kraju w celu stymulowania jego rozwoju gospodarczego.

Rosnąca aktywność Polski na Bałkanach

– Uruchomienie bezpośrednich lotów między Warszawą a Sarajewem to kolejne potwierdzenie rosnącej aktywności Polski w regionie Bałkanów Zachodnich. Mam nadzieję, że nie tylko ułatwi to polskim pielgrzymom wyprawę do Medziugorie, ale stanie się także katalizatorem jeszcze żywszej współpracy gospodarczej, politycznej i kulturalnej między Polską a Bośnią i Hercegowiną – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

– Cieszymy się, że po locie trwającym mniej niż dwie godziny Polacy będą mieli okazję doświadczyć wyjątkowego uroku Sarajewa i zobaczyć zabytki tego miasta, a także korzystać z jego swobodnej atmosfery i magicznej bałkańskiej kuchni. Również Warszawa, miasto pełne zabytków i kulinarnych specjałów, będzie łatwiej dostępna na krótką wycieczkę dla obywateli Bośni i Hercegowiny. Zapraszamy na spacery wzdłuż Wisły – zachęcała z kolei Katarzyna Piskorz, członek zarządu ds. korporacyjnych PLL LOT.

Zacieśnienie więzi gospodarczych

– Bezpośrednie rejsy między Sarajewem a Warszawą mają ogromne znaczenie dla rozwoju turystyki i gospodarki Bośni i Hercegowiny, a także dla zacieśnienia więzi gospodarczych naszych krajów. Dla portu w Sarajewie loty na trasie Sarajewo-Warszawa są szczególnie ważne nie tylko ze względu na wzrost oferty, ale także z uwagi na fakt, że PLL LOT zaoferują naszym pasażerom możliwość przesiadki do wielu innych destynacji poprzez swój hub w Warszawie – przypomniał Alan Bajic, wiceminister spraw zagranicznych Bośni i Herceowiny.

– Loty między Warszawą i Sarajewem są wynikiem intensywnej współpracy portu w Sarajewie z krajową branżą turystyczną w Bośni i Hercegowinie, dla której priorytetem jest zintensyfikowanie połączeń do stolicy. Lotnisko w Sarajewo jest nie tylko bramą do najczęściej odwiedzanego miasta w tym kraju, ale także do całej Bośni i Hercegowiny. Wzrost liczby linii lotniczych i pasażerów na tym lotnisku będzie silnym impulsem ekonomicznym dla całego państwa – kontynuował Karl Wurster, przedstawiciel krajowego resortu gospodarki i turystyki.

Miejsce spotkań Wschodu i Zachodu

– Witamy serdecznie gości z Polski, którzy przylecieli do Sarajewa pierwszym bezpośrednim lotem z Warszawy. Chcemy im pokazać piękno naszego miasta. Sarajewo słusznie nazywane jest miejscem spotkań Wschodu i Zachodu. Jesteśmy pewni, że wizyta w tym mieście to będzie niezapomniane przeżycie dla gości z Polski. Życzymy im miłego pobytu i nie możemy się doczekać ponownego spotkania w Warszawie – podsumował Faruk Čaluk, przedstawiciel Rady Turystycznej Kantonu Sarajewo.

Rejsy między stolicami Polski oraz Bośni i Hercegowiny zaplanowano pięć razy w tygodniu. Podróżni wylatujący z Warszawy będą mogli dotrzeć bezpośrednio do Sarajewa w każdy poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek i niedzielę. Niespełna dwugodzinne rejsy obsługują embraery 170 i 175.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PLL LOT
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony