Partner serwisu

LOT po raz pierwszy w historii wykona rejs na Tajwan

Tomasz Śniedziewski 22.04.2020

LOT po raz pierwszy w historii wykona rejs na Tajwan
fot. Remi Juan/ unsplash
Polskie Linie Lotnicze LOT planują wykonanie rejsu do Tajpej, wynika z informacji od kilku dni pojawiających się na forum spotterów portu lotniczego Taipei Taoyuan. Dzisiaj informacje te znalazły potwierdzenie – samolot LOT-u jest w drodze do stolicy Tajwanu.
Już w tym tygodniu, samolot PLL LOT po raz pierwszy w historii wyląduje w porcie lotniczym Tajpej Taoyuan, informuje forum spotterów, powołując się na nieoficjalne informacje przedstawicieli tajwańskiego lotniska. Informacje entuzjastów z Tajwanu, czekających na LOT z Polski, znalazły potwierdzenie na aplikacji Flightradar24, umożliwiającej śledzenie samolotów w czasie rzeczywistym – według wskazań FR24, boeing 787-8 LOT-u o rejestracji SP-LRG jest w drodze do Tajpej.

Wyprawa po sprzęt medyczny?

Numer rejsu LO7935/7936 wskazuje, że będzie to połączenie frachtowe realizowane w ramach akcji #CargoDlaPolski, najprawdopodobniej po maski oraz sprzęt medyczny z Tajwanu. Do tej pory, w ramach akcji LOT wykonał już 43 loty, a do Polski trafiło 775 ton sprzętu medycznego

Od pewnego czasu, władze Tajwanu prowadzą akcję #TaiwanCanHelp, polegającą na bezpłatnym przekazywaniu masek medycznych krajom, które zmagają się z epidemią koronawirusa zapalenia płuc z Wuhan COVID19. W ramach tej kampanii, 10 kwietnia Tajwan przekazał polskiej służbie zdrowia pół miliona masek, o czym poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski.


Tamtą dostawę zrealizował przewoźnik narodowy Tajwanu, linie lotnicze China Airlines – boeing 747-400F w barwach China Airlines wykonał lot do Luksemburga, skąd maski zostały rozdzielone do kilku krajów w Europie. Kampania ta pośrednio zainicjowała również wzmożoną dyskusję na temat zmiany nazwy przewoźnika narodowego. 

Według nieoficjalnych informacji z tajwańskiej grupy, samolot PLL LOT zostanie w Tajpej na noc, po czym uda się w drogę powrotną do Polski. Obsługą maszyny zajmą się służby handlingowe partnera LOT-u ze Star Alliance, linii lotniczych EVA Air. Jak wynika z informacji LOT-u, boeing 787-8 jest w stanie jednorazowo przewieźć około 130 m3 towaru.

Pierwszy lot w historii

Będzie to pierwsza w historii wizyta samolotu LOT-u na Tajwanie. Do tej pory LOT realizował loty pasażerskie na Tajwan w formule code-share z Singapuru, dzięki współpracy z liniami lotniczymi Singapore Airlines oraz Jetstar.

W 2015 r. Polska oraz Republika Chińska (oficjalna nazwa Tajwanu), podpisały porozumienie dotyczące transportu lotniczego między tymi krajami. Umowa obejmuje loty pomiędzy lotniskami Tajpej Taoyuan i Kaohsiung a Warszawą i dwoma innymi, niewskazanymi jeszcze, lotniskami w Polsce. Zgodnie z treścią tej umowy, polskim przewoźnikiem, wyznaczonym do operowania lotów na Tajwan jest LOT, podczas gdy loty do Polski mogłyby wykonywać linie lotnicze EVA Air.

Do tej pory ani LOT, ani EVA Air nie zdecydowały się by zainaugurować rozkładowego połączenia pomiędzy krajami. Według tajwańskich doniesień prasowych przewoźnicy byli najbliżej uruchomienia połączenia między Tajwanem i Polską w 2015 r. Loty miałyby być wtedy realizowane w formule code-share z przesiadką w Bangkoku, dokąd z Warszawy dolatywałby LOT, a z Tajpej EVA Air (Bangkok jest ważnym hubem przewoźnika, gdzie międzylądowania wykonuje większość lotów do Europy). Ostatecznie jednak LOT nie zdecydował się zainaugurować rejsów rozkładowych do stolicy Tajlandii, a w liniach lotniczych EVA Air miały miejsce znaczące zmiany we władzach spółki. Ani LOT ani EVA Air nigdy nie odniosły się do komentarzy prasowych o domniemanych planach współpracy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo