Partner serwisu

LOT otrzyma 43 tysiące euro od rządu Słowenii

Emilia Derewienko 26.11.2020

LOT otrzyma 43 tysiące euro od rządu Słowenii
fot. Piotr Bożyk
Słowenia promuje loty do kraju za pomocą dotacji. O fundusze od słoweńskiego rządu ubiegało się dziewięć linii lotniczych, w tym Polskie Linie Lotnicze LOT. Znane są już kwoty przyznanych poszczególnym przewoźnikom świadczeń, narodowy przewoźnik dostał niemal najmniej ze wszystkich linii.
Słoweńskie Ministerstwo Gospodarki ogłosiło właśnie wynik pierwszej transzy dotacji dla linii lotniczych. Największą kwotę, bo aż 371 tys. euro otrzyma niemiecki przewoźnik, firma Lufthansa. Za nią plasują się Air France i Turkish Airlines, kolejno z przyznanymi kwotami 176 i 148 tys. euro.

O dofinansowanie od słoweńskiego rządu ubiegał się także narodowy przewoźnik, Polskie Linie Lotnicze LOT. Jak się okazuje, LOT otrzymał 43,6 tys. euro, co stanowi siódmy co do wielkości wynik spośród dziewięciu aplikujących przewoźników.

Na 4. miejscu pod względem wielkości dotacji znalazła się Air Serbia (98 tys. euro), kolejne miejsca zajęły linie Wizz Air (80 tys. euro), Montenegro Airlines (45,4 tys.) i właśnie LOT. Najniższą kwotę, w wysokości 22 tys. euro otrzymał Swiss, który wraz z Wizz Airem musi dodatkowo wyjaśnić wątpliwości w swoich aplikacjach. Dotacji nie otrzymały natomiast linie easyJet. Wysokość wsparcia zależała od liczby oferowanych połączeń.

Łączna suma przyznanych funduszy to 985 320 euro. To jednak dopiero pierwszy z trzech przetargów, w których będzie do rozdysponowania w sumie 5 mln euro. Dla pierwszego etapu ustalono górną granicę 1,5 mln euro, ale nie została ona osiągnięta.

Kolejne takie pakiety zostaną rozpatrzone w czerwcu oraz październiku przyszłego roku. Warunkiem uzyskania dotacji jest uruchomienie regularnej trasy do jednego z lotnisk w Słowenii z co najmniej dwoma rejsami w tygodniu w sezonie letnim, który zaplanowano od 28 marca do 30 października 2021 roku. Ewentualne przedłużenie wsparcia zapewni zachowanie tych lotów w tej samej częstotliwości w terminie od 31 października do 31 grudnia przyszłego roku.

Dotowane zostały loty powrotne między 1 marca a 30 września 2020 roku. Druga runda dotyczy pieniędzy na przeloty w okresie od 1 października 2020 roku do 31 maja 2021 roku. Dopłaty w trzeciej rundzie będą dotyczyć połączeń między 1 czerwca a 30 września przyszłego roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PLL LOT
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony