Partner serwisu

LOT Cargo: Ponad 17 tys. m3 przewiezionych towarów medical cargo

Redakcja 02.06.2020

LOT Cargo: Ponad 17 tys. m3 przewiezionych towarów medical cargo
fot. LOT Cargo
Pandemia koronawirusa istotnie wpłynęła na przewozy towarowe poprzez wzrost popytu na przewóz wyposażenia medycznego. W takiej sytuacji swoją szansę zobaczyły także Polskie Linie Lotnicze LOT, które zaangażowały się w akcję #CARGOdlaPolski.
Łącznie LOT wykonał 129 lotów w ramach #CARGOdlaPolski, przewożąc 17 050 m3 ładunków medycznych. Na początku maja przewoźnik ogłosił uruchomienie regularnych połączeń cargo, na trasach na których przed pandemią prowadził ruch pasażerskich. W sumie przewoźnik ma na koncie ponad milion pokonanych kilometrów i 2850 ton przewiezionych materiałów.

Strategia LOT-u zakłada utrzymanie wszystkich dostępnych Boeingów 787 w powietrzu. W krótszej perspektywie takie działania pozwalają na zwiększenie rentowności połączeń, czy utrzymanie uprawnień załóg latających. W długim okresie mają zapewnić podtrzymanie lotów na strategicznych kierunkach.

W normalnych warunkach ok. połowa światowego cargo lotniczego (którego łączna wartość jest szacowana na 6 bilionów dolarów rocznie) jest transportowana pod pokładami samolotów pasażerskich. W przypadku niektórych rynków udział ten wzrasta nawet do 80-85 proc.

W czasie pandemii podaż przestrzeni ładunkowej w samolotach cargo firm kurierskich wzrosła o 18 proc., w pozostałych samolotach cargo – o 28 proc. Jednak ze względu na duży udział samolotów pasażerskich w przewozie cargo całkowita podaż na rynku międzynarodowym jest obecnie niższa o ponad 20 proc. Przełożyło się to na kilkukrotny wzrost stawek za fracht lotniczy w skali globalnej, zaś na trasach z Chin do Europy czy USA wzrost w najgorętszym okresie pandemii był nawet pięcio- lub sześciokrotny.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Cargo lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony