Partner serwisu

Litwa przygotowuje modernizację lotnisk

Jakub Madrjas 19.05.2021

Litwa przygotowuje modernizację lotnisk
fot. Vilnius International Airport
Terminale pasażerskie w Wilnie i Kownie mają zostać rozbudowane tak, aby podwoić ich możliwości – z 3,5 mln do 7,5 mln pasażerów rocznie w Wilnie i z 1 mln do 2 mln w Kownie. Lotnisko Połąga zyska nowe pasy startowe i płytę.
Jak poinformował portal rynek-lotniczy.pl Marius Skuodis, minister komunikacji Republiki Litewskiej, rząd tego kraju planuje rozbudowę i modernizację wszystkich trzech litewskich lotnisk. Terminale pasażerskie w Wilnie i Kownie mają zostać rozbudowane tak, by podwoić ich możliwości – z 3,5 mln do 7,5 mln pasażerów rocznie w Wilnie i z 1 mln do 2 mln w Kownie. Jeśli chodzi o lotnisko Połąga, jednym z najważniejszych projektów będzie przebudowa pasów startowych i płyty.

– Lotnisko w Kownie ma też wielki potencjał w pozostałych dziedzinach, takich jak cargo czy utrzymanie floty. Biorąc pod uwagę, że linia Rail Baltica będzie przebiegać w bezpośredniej bliskości lotniska w Kownie, będziemy rozważać możliwość rozbudowy w południowej części tego portu – mówi Skuodis dodając, że kolejnym korzystnym czynnikiem jest strefa ekonomiczna ulokowana w pobliżu lotniska, która w ostatnich latach przyciągnęła ona największe projekty inwestycyjne w kraju. znanych międzynarodowych przedsiębiorstw.

Rząd planuje również zwiększyć liczbę destynacji lotnisk Litewskich z przed-pandemicznych 92 do 110 w 2024 roku. – Przed pandemią COVID-19 mieliśmy dobre połączenia lotnicze z Polską. Mamy szczerą nadzieję, że zostaną one odbudowane. Dobrze oceniamy też współpracę z LOT w zakresie połączeń Wilno – Londyn – mówi minister. Litwa współpracuje też z Polską w inicjatywie Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej tzw. BalticFAB (Oro Navigacija i PAŻP).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony