Partner serwisu

Litewski leasingodawca Avion Express rozpoczął restrukturyzację

Emilia Derewienko 01.12.2020

Litewski leasingodawca Avion Express rozpoczął restrukturyzację
fot. Avion Express
Avion Express, litewska firma zajmująca się leasingiem, konserwacją i ubezpieczeniami samolotów (ACMI), należąca do biznesmena Gediminasa Žiemelisa, rozpoczęła procedury restrukturyzacji finansowej po ocenie wpływu pandemii koronawirusa. Mimo to, firma kontynuuje swoją działalność.
Firma poinformowała, że zwróciła się do dostawców i innych wierzycieli o zawarcie umowy dotyczącej redukcji zadłużenia i innych powiązanych działań. – Pandemia stała się szczególnie trudnym testem dla wielu linii lotniczych, w tym dla Avion Express na Litwie. Aby sprostać wyzwaniom tego czasu, w 2020 roku dokonaliśmy wielu zmian w firmie. Naszym następnym krokiem po korektach biznesowych i optymalizacjach dokonanych w ciągu ostatnich 8 miesięcy jest restrukturyzacja finansowa – stwierdził Darius Kajokas, dyrektor generalny Avion Express.

Według niego tą decyzją spółka dąży do pogodzenia interesów wierzycieli i zapewnienia ciągłości działania. Avion Express obiecuje kontynuować działalność i dotrzymywać zobowiązań, gdy rynek lotnictwa pasażerskiego powróci do życia po pandemii. Od wiosny firma zwolniła już ponad 50 pracowników z 86 wcześniej zatrudnianych pracowników.

Avion Express zarobił w zeszłym roku 149,5 mln euro. Przychody były o 23 proc. wyższe niż w 2018 roku (121,552 mln euro), zysk netto od 2018 roku wzrósł prawie pięciokrotnie (o 392 proc.) z 3,5 do 17,2 mln euro. W zeszłym sezonie letnim firma dysponowała 21 samolotami typu Airbus A320 i Airbus A321.

Pod koniec ubiegłego roku spółka należała w 100 proc. do francuskiej firmy Eyjafjoll, a główną spółką dominującą była cypryjska Avia Solutions Group, która poprzez łotewskie Smart Aviation Holdings i Eyjafjoll posiadała całość udziałów w Avion Express. Faktycznym właścicielem sprawującym kontrolę jest Gediminas Žiemelis.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo