Partner serwisu

Kwarantanna dla przylatujących do Polski. Jest rozporządzenie (Aktualizacja)

Emilia Derewienko 30.03.2021

Kwarantanna dla przylatujących do Polski. Jest rozporządzenie (Aktualizacja)
fot. Emilia Derewienko
– Musimy się przygotować na wydłużony czas obsługi na lotnisku nawet do kilku godzin od wylądowania samolotu – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury, Marcin Horała. Ograniczenia są związane z pandemią koronawirusa. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące nowych zapisów.
Przedstawiciele rządu zaprezentowali w poniedziałek (29 marca) plan dla osób przylatujących do Polski zza granicy. Zarówno dla osób przybywających ze Strefy Schengen, jak i spoza niej, rząd zaplanował kwarantannę. Straż Graniczna będzie spisywać wszystkich i kierować na 10-dniową kwarantannę. Nowe zasady zaczną obowiązywać 30 marca.

Rząd obawia się ogromnych wzrostów zachorowań na koronawirusa, mających związek z mobilnością. – W związku z tym rząd zdecydował, aby ujednolicić i zmodyfikować zasady dotyczące kwarantanny zarówno jeżeli chodzi o transport, który odbywa się drogą standardową, drogą lądową, jak i transport lotniczy. Te zasady będą obowiązywały w dwóch obszarach, to znaczy w obszarze Schengen i obszarze poza Schengen – mówił rzecznik rządu Piotr Muller.

Osoby ze Strefy Schengen

W przypadku osób z Schengen, od kwarantanny zwalnia przedstawienie negatywnego testu na koronawirusa w języku polskim lub angielskim, wykonanego nie więcej niż 48 godzin przed przybyciem do Polski. Na Lotnisku Chopina istnieje też możliwość wykonania testu w kierunku COVID-19 jeszcze przed kontrolą Straży Granicznej. Jeśli podróżny przed wyjściem do strefy ogólnodostępnej nie dysponuje negatywnym wynikiem testu, jest obowiązany podać funkcjonariuszowi wszelkie dane niezbędne do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny – adresu zamieszkania lub miejsce pobytu, w którym odbędzie kwarantannę oraz numeru telefonu kontaktowego.

Z kwarantanny zwalnia również negatywny wynik testu wykonanego po przekroczeniu granicy w okresie 48 godzin, a laboratorium wykonujące test wprowadzi ten wynik do systemu informatycznego państwowej inspekcji sanitarnej.

Podróżni spoza Strefy Schengen

Podróżnym spoza Strefy Schengen automatycznie przydzielona zostaje kwarantanna, chyba, że zrobiony już w Polsce test wykaże wynik negatywny. Osoby przylatujące na Lotnisko Chopina spoza strefy Schengen podlegają obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której obowiązane są podać funkcjonariuszowi wszelkie dane niezbędne do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny – adresu zamieszkania lub miejsce pobytu oraz numeru telefonu kontaktowego, niezależnie od tego czy posiadają negatywny wynik testu wykonanego przed przekroczeniem granicy.

Kwarantannę skrócić może wyłącznie negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 wykonany po przylocie do Polski i wysłany do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin. Obowiązywać będą zarówno testy PCR, jak i antygenowe.

– Musimy się przygotować na wydłużony czas obsługi na lotnisku nawet do kilku godzin od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Będzie oczekiwanie na kontrole Straży Granicznej przy wychodzeniu z samolotu – skomentował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik ds. budowy CPK, Marcin Horała.

W poniedziałek 29 marca zanotowano 17 tys. nowych zachorowań. W ubiegły czwartek i piątek padł rekord nowych zakażeń COVID-19 – kolejno 34 tys. i 35 tys. nowych przypadków.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo