Partner serwisu

Kuwejcki leasingodawca ALAFCO odracza dostawy od Airbusa

Avgeek 26.08.2020

Kuwejcki leasingodawca ALAFCO odracza dostawy od Airbusa
Fot. ALAFCO
Kuwejcki leasingodawca ALAFCO zawarł porozumienie z Airbusem w sprawie odroczenia dostaw samolotów w obliczu spowolnienia branży lotniczej. ALAFCO zamówił łącznie 75 samolotów z rodziny A320neo, z których otrzymała 33 sztuki. Firma nie odebrała jeszcze także żadnego z 10 samolotów A321neo.
Leasingodawca twierdzi, że porozumiał się z Airbusem na „ponowne wyrównanie” przyszłych płatności przed dostawą zgodnie z nowym harmonogramem, przesuwając na później płatności należne za ten rok i przez następne trzy lata do 2024 r. ALAFCO jednak nie ujawniło dalszych szczegółów umowy, powołując się na klauzule poufności i ryzyko „negatywnego wpływu” na swoją pozycję konkurencyjną w sektorze leasingu samolotów. Wcześniej w tym roku leasingodawca anulował zamówienia na 20 samolotów B737 MAX.

Firma dokonała już w tym roku odpisu aktualizującego wartość niektórych samolotów w swoim portfelu, dokonując odpisów aktualizujących wartość nieco ponad 15,5 mln dinarów kuwejckich (50,7 mln dolarów amerykańskich). Utrata wartości spowodowała, że ​​zysk za okres dziewięciu miesięcy do 30 czerwca spadł o blisko 90 proc., do 1,39 mln dinarów kuwejckich (4,5 mln dolarów amerykańskich). Jednak leasingodawca zwraca uwagę, że ponieważ odpis z tytułu utraty wartości został przypisany do wyników pierwszego półrocza, jego zysk za trzeci kwartał wzrósł o ponad 50 proc. do 5,9 mln dinarów kuwejckich (19,2 mln dolarów amerykańskich).

ALAFCO poinformowało, że otrzymało wnioski o odroczenie płatności leasingu od 87 proc. swoich klientów, ale na razie podpisało umowy o odroczenie z 35 proc. z nich - co stanowi 6 proc. rocznych przychodów. Lessor twierdzi, że w zależności od czasu trwania kryzysu może wystąpić dalsze negatywne skutki, ograniczenia płynności i dodatkowe utraty wartości aktywów. Według lessora biorąc pod uwagę trwającą niepewność gospodarczą, dokładnego wpływu na działalność grupy w pozostałej części 2020 r. i później nie można przewidzieć na tym etapie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony