Partner serwisu

Krótszy czas pracy na lotnisku w Monachium

Rafał Dybiński 02.04.2020

Krótszy czas pracy na lotnisku w Monachium
fot. Airport Munich
Zarząd i rada zakładowa Portu Lotniczego Monachium zgodziły się na natychmiastowe wprowadzenie krótszego czasu pracy – poinformowano w oficjalnym komunikacie.
Decyzja szefów największego obiektu obsługi pasażerskiej w stolicy Bawarii im. Franza Josefa Straussa dotyczy także zależnej spółki AeroGround.

Port lotniczy w Monachium zareagował w ten sposób na ogromne spadki ruchu i utratę zarobków z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Krótszy czas pracy dotyczy kilku tysięcy pracowników ze wszystkich obszarów obiektu i AeroGround, a jej zakres jest ustalany indywidualnie w różnych obszarach. 

Wprowadzenie krótszego czasu pracy ma na celu zabezpieczenie miejsc pracy w porcie i AeroGround w czasach kryzysu. – Nie możemy jeszcze oszacować, kiedy ruch lotniczy ponownie się zregeneruje. Decyzja pomoże nam jednak ograniczyć szkody firmy i jej pracowników – wyjaśnił Jost Lammers, dyrektor generalny portu lotniczego Monachium. 

Inne spółki zależne obiektu w stolicy Bawarii, takie jak Eurotrade, Allresto i firma ochroniarska CAP, również postąpiły w podobny sposób, uzgadniając zasady z przedstawicielami swoich pracowników. Odpowiednie umowy opierają się na różnych ekonomicznych warunkach ramowych i przynależności oddziałów spółek zależnych. Ze strony pracodawcy ustawowy zasiłek z tytułu skorygowanej umowy dla pracowników, w zależności od zainteresowanego przedsiębiorstwa, został zwiększony do 90 proc. utraconego wynagrodzenia netto. Uzgodniono również komponent społeczny, zgodnie z którym pracownicy portu i AeroGround z grup o niższych i średnich płacach otrzymają wyższą dopłatę.

– W tej trudnej sytuacji wszyscy pracownicy stają przed wyzwaniem. Duch zespołu zawsze był decydującym czynnikiem sukcesu na lotnisku w Monachium. Cieszę się, że wszyscy razem walczymy z tym kryzysem – zaznaczył Lammers. 

Port lotniczy Monachium im. Franza Josefa Straussa  posiada dwa betonowe pasy startowe o długości 4 km. Terminal 1 i 2 obsłużyły w 2019 roku 47 959 885 pasażerów, co było wzrostem o 3,6 proc. w stosunku do poprzednich dwunastu miesięcy. To ósmy pod względem przepustowości obiekt tego typu w Niemczech i ósmy na Starym Kontynencie. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo