Partner serwisu

Kraków-Balice: Podpisano kontrakt na rozbudowę płyty postojowej samolotów

Rafał Dybiński 19.05.2020

arrow
arrow
Kraków-Balice: Podpisano kontrakt na rozbudowę płyty postojowej samolotów
Fot: Biuro Prasowe UMWM/Międzynarodowy Port Lotniczy w Balicach
Kraków-Balice: Podpisano kontrakt na rozbudowę płyty postojowej samolotów
Kraków-Balice: Podpisano kontrakt na rozbudowę płyty postojowej samolotów
Kraków-Balice: Podpisano kontrakt na rozbudowę płyty postojowej samolotów
Kraków-Balice: Podpisano kontrakt na rozbudowę płyty postojowej samolotów
Kraków-Balice: Podpisano kontrakt na rozbudowę płyty postojowej samolotów
Kraków-Balice: Podpisano kontrakt na rozbudowę płyty postojowej samolotów
Kraków-Balice: Podpisano kontrakt na rozbudowę płyty postojowej samolotów
Na krakowskim lotnisku podpisano kontrakt na rozbudowę płyty postojowej samolotów (PPS) w części zachodniej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w systemie "Zaprojektuj i wybuduj".
Umowa obejmuje budowę nowego fragmentu płaszczyzny postojowej po stronie zachodniej istniejącej PPS wraz z budową i przebudową infrastruktury towarzyszącej: kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej, sieci p.poż., oświetlenia masztowego, oświetlenia nawigacyjnego, sieci teletechnicznych oraz oznakowania pionowego i poziomego. Przebudowane zostaną fragmenty istniejących nawierzchni lotniskowych, w związku ze zmianą układu dróg kołowania i stanowisk postojowych na PPS.

Planowana rozbudowa płaszczyzny postoju samolotów zwiększy możliwości operacyjne w zakresie przyjęcia większej liczby samolotów, a także poprawi w znacznym stopniu przepustowość oraz funkcjonalność całej płaszczyzny postojowej. Po wykonaniu całości robót możliwości operacyjne zwiększą się o dodatkowe 15 stanowisk postojowych dla samolotów kodu C.

Kozłowski: Lotnisko jest naszym oknem na świat 

Konieczność rozbudowy płaszczyzny postojowej w kierunku zachodnim wynika także z zaplanowanej rozbudowy budynku terminala. Planowana płaszczyzna postojowa w części południowej będzie bezpośrednio graniczyła poprzez drogę serwisową z budynkiem nowego terminala. W planowanym zadaniu uwzględniono także wykonanie niezbędnej infrastruktury towarzyszącej, systemu odwodnienia nawierzchni, systemu oświetlenia nawigacyjnego, oświetlenia płaszczyzny, sieci wodociągowej oraz oznakowania pionowego i poziomego. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią kontrolowane odprowadzenie wód opadowych okresowo zanieczyszczonych środkami pochodzącymi z odladzania samolotów do dedykowanych zbiorników.

– Cieszę się widząc, że małopolski port lotniczy Kraków Airport tak szybko rozwija się, bo jest to jeden z wyznaczników rozwoju całego województwa. Lotnisko jest naszym oknem na świat i dlatego wspieramy inicjatywę rozbudowy i modernizacji tej instytucji – podkreślił marszałek Witold Kozłowski. Wykonawcą inwestycji będzie Max Boegl Polska sp. z o. o., który wykona zamówienie za cenę brutto 133 770 tys. zł.

Również w maju Kraków Airport podpisał kolejną umowę na zaprojektowanie, modernizację i rozbudowę systemu transportu bagażu rejestrowanego, tzw. BHS. Zadanie projektowe podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy obejmuje przygotowanie dokumentacji dla wyposażenia istniejącego BHS w system odczytu kodów kreskowych znajdujących się na zawieszkach bagaży. Modernizacja ma na celu umożliwienie wypełnienia wytycznych rezolucji IATA 753 w zakresie śledzenia bagaży, które przyleciały z innych portów lotniczych.

Drugi etap obejmuje zaprojektowanie dwóch nowych linii do transportu bagaży przylotowych z dwoma nowymi karuzelami do odbioru bagażu. W praktyce, po realizacji projektowanych prac, na naszym lotnisku podniesiony zostanie standard obsługi pasażerów w obrębie przylotów. Bagaże będzie można odbierać nie na czterech a na sześciu karuzelach. Ułatwione też będzie zlokalizowanie bagażu, który z samolotu transportowany jest na karuzele a także pozwoli na zachowanie dystansu między pasażerami zgodnie z nowymi wytycznymi sanitarnymi.

Włoszek: Przezwyciężymy obecne trudności 

–  18 maja 2020 roku to szczególny dzień dla Kraków Airport. Mimo wstrzymanego ruchu pasażerskiego jest dniem nadziei na przyszłość, którą przez cały pontyfikat – także podczas swoich licznych wizyt na lotnisku w podkrakowskich Balicach – przekazywał nasz patron Jan Paweł II. Dniem optymizmu dla Kraków Airport i całej małopolskiej gospodarki, w tym turystyki. Wszyscy wiemy, że teraz cała branża lotnicza i turystyczna przeżywa trudne chwile i czeka ją wiele wyzwań i trudności. Jestem jednak przekonany, że przezwyciężymy obecne trudności i odbudujemy małopolską gospodarkę, poprzez odbudowę potencjału Kraków Airport – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

– Uroczyście obchodziliśmy 100 rocznicę Świętego Jana Pawła II. Wcześnie rano korzystając z dobrych warunków pogodowych wystartowały balony z flagami papieską i narodową symbolizującą naszą pamięć o patronie a także przekonanie, że brak samolotów na niebie to sytuacja przejściowa. Na lotnisku odprawiono mszę św. z udziałem pracowników Kraków Airport z zachowaniem dystansu sanitarnego na otwartej przestrzeni terminala pasażerskiego. Wzruszające i piękne spotkanie zwłaszcza dla tych pracowników, osobiście witających papieża Jana Pawła II, gdy przylatywał do Krakowa. – Podpisany dzisiaj kontrakt na rozbudowę płyty postojowej to realizacja kolejnego etapu Planu Generalnego. Potwierdzenie, że konsekwentnie nie zapominając o przeszłości, analizując teraźniejszość, idziemy drogą rozwoju krakowskiego lotniska w perspektywie następnych dekad. Podpisana dziś umowa o wartości ponad 100 mln zł na realizację kolejnego z zadań inwestycyjnych lotniska cywilnego, znacząco wpłynie na PKB Małopolski i Krakowa, pobudzi powstawanie nowych miejsc pracy. To także realizacja obowiązku w zakresie obronności Rzeczpospolitej. Cały czas także pracujemy nad zaoferowaniem pasażerom, wszystkim pracownikom i użytkownikom korzystającym z Naszego lotniska obsługi na jak najwyższym poziomie w każdym wymiarze, także sanitarnym w związku z aktualną sytuacją – dodał Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Przy podpisaniu umowy gośćmi honorowymi byli Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i Piotr Ćwik, wojewoda małopolski. – Inwestycje prowadzone są w całej Polsce, w infrastrukturę drogową, kolejową oraz lotniczą. Rozbudowa płyty postojowej w Balicach zwiększy możliwości portu w obliczu wyzwań stawianych przez rosnący ruch lotniczy – zaznaczył Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. – Wyjątkowa rocznica 100. lecia urodzin Świętego Jana Pawła II obchodzona w szczególnym dla nas wszystkich czasie zbiega się z zainicjowaniem kolejnej inwestycji – ważnej zarówno dla krakowskiego lotniska, jak i w szerszej perspektywie, dla całej Małopolski. To niezwykle budujące. Jestem przekonany, że reaktywacja ruchu pasażerskiego to tylko kwestia czasu. Każda inwestycja w rozwój szeroko pojętej infrastruktury ma teraz ogromne znaczenie. Chcę pogratulować dbałości o wysokie standardy, których Kraków Airport zawsze był doskonałym przykładem. Osią wszystkich działań, także tych związanych z walką z koronawirusem, były tu bezpieczeństwo i komfort podróżnych. Życzę sprawnej realizacji nowej inwestycji i nieustającej opieki Państwa wielkiego Patrona – powiedział wojewoda Piotr Ćwik.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony