Partner serwisu

Kraków: Sierpień powinien być jeszcze lepszy od lipca

Rafał Dybiński 11.08.2021

Kraków: Sierpień powinien być jeszcze lepszy od lipca
fot. Kraków Airport
– Pierwsze tygodnie wakacji pokazały, że mimo nowych zasad podróżowania, transport lotniczy jest konkurencyjnym sposobem dotarcia do celu, chętnie wybieranym przez podróżujących – wyznała Natalia Vince, rzecznik prasowy Kraków Airport, w odpowiedziach na pytania redakcji Rynku Lotniczego. 
Lipiec był dobrym miesiącem dla portu stolicy Małopolski i potwierdzają to statystyki. Ruch pasażerski w lipcu miał stałą tendencje wzrostową w każdym tygodniu w stosunku do tygodnia poprzedniego. Procedury związane z Covid-19 nie wpłynęły znacząco na codzienną pracę lotniska, wymagają jedynie ograniczeń operacyjnych. Dominowały PLL LOT, Ryanair i Wizz Air z bogatą ofertą dla podróżnych wybierających się na urlop południe Europy. Późną jesienią pojawią się kolejne ciekawe kierunki. 

Czy liczba pasażerów była zbliżona do prognozowanej?

W lipcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 383 358 pasażerów czyli o 51 proc. mniej w stosunku do lipca 2019 roku, ale już 86 proc. więcej w stosunku do lipca 2020 roku. Ruch pasażerski w lipcu miał stałą tendencje wzrostową, 7-10 proc. w każdym tygodniu w stosunku do tygodnia poprzedniego.

Czy były jakieś problemy z obsługą pasażerów ze względu na procedury COVID-19? Jak wpłynęły one na codzienną pracę lotniska?

Lotniska i przewoźnicy konsekwentnie od samego początku pandemii wdrażają rozwiązania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego min. uczestnicą w akcji szczepień, dbając tym samym o komfort pasażerów i pracowników. Pasażerowie są nadal proszeni są o bieżące sprawdzanie informacji dotyczących zasad sanitarnych i wymogów dotyczących posiadania dokumentów w krajach, do których podróżują a także po przylocie do Polski. Już przed oficjalnym wprowadzeniem Unijnych Certyfikatów Covid-19 od 1 lipca, pasażerowie posługiwali się nimi jako potwierdzenie zaszczepienia i z każdym dniem przybywa podróżnych w pełni zaszczepionych. Procedury związane z Covid-19 nie wpłynęły znacząco na codzienną pracę lotniska, wymagają jedynie ograniczeń operacyjnych np. polegających na konieczności podziału strefy przylotów Schengen dla lotów międzynarodowych i krajowych.

Jaki rodzaj ruchu i jacy przewoźnicy dominowali w lipcu?

PLL LOT, Ryanair, Wizz Air oferuje w siatce połączeń LATO 2021 wiele słonecznych kierunków, które kuszą słońcem i ciepłym morzem. Tirana, Dubrownik, wyspy: Rodos i Korfu to propozycje PLL LOT z których pasażerowie korzystają raz w tygodniu, aż do przełomu września i października. Nowe kierunki proponowane przez Wizz Air to Split, Heraklion i Santorini. Na Santorini możemy polecieć również z liniami lotniczymi Ryanair. Letnią nowością irlandzkiego przewoźnika jest także Korfu oraz Billund cieszące się dużą popularnością ze względu na mieszczący się tam Legoland, a także wiele innych wakacyjnych połączeń, m.in. do: Alicante, Bari, Burgas, Podgoricy czy Zadaru. Ciekawą propozycją dla pasażerów mogą być lotnicze podróże po Polsce. Bazowy przewoźnik Kraków Airport, Ryanair, proponuje loty do Szczecina i Gdańska. Z PLL LOT możemy odwiedzić Mazury (Olsztyn), Bydgoszcz, Gdańsk i Warszawę.

Jakie są prognozy na sierpień i czy lipiec był dobrym sygnałem na całą końcówkę roku?

Mamy nadzieję, ze sierpień, czyli kolejny miesiąc wakacyjnych podróży okaże się jeszcze lepszym w ilości obsłużonych pasażerów niż w lipcu. Z uwagą obserwujemy jednak wszystkie informacje dotyczące sytuacji pandemicznej i zdajemy sobie sprawę, że prognozy dotyczące kolejnych miesięcy mogą ulec zmianie.

Jak obecnie wygląda sytuacja finansowa, czy okres wakacyjny pozwoli na ustabilizowanie sytuacji, czy pod koniec roku mogą pojawić się problemy z brakiem środków?

Sytuacja finansowa nie zagraża w tej chwili płynności Kraków Airport. Pierwsze tygodnie wakacji pokazały, że mimo nowych zasad podróżowania, transport lotniczy jest konkurencyjnym sposobem dotarcia do celu, chętnie wybieranym przez podróżujących. Kolejne miesiące wpływów finansowych zależeć będą jednak od wielu aspektów stabilizowania się sytuacji w całej branży lotniczej. Jej gwarantem są przede wszystkim powszechne szczepienia co daje możliwość swobodnego podróżowania. Nowe warianty COVID mogą jednak prowadzić do zaostrzenia ograniczeń w podróżowaniu. Niepewność co do tego, jak długo te ograniczenia będą obowiązywać, ma również wpływ na przyszłe podróże i sytuacje branży sektora lotniczego w przyszłych miesiącach. Wszyscy zdają sobie sprawę, że ustabilizowanie sytuacji finansowej portów i podmiotów funkcjonujących w sektorze potrwa lata.

Jak wyglądał ruch turystyczny do Krakowa względem lat poprzednich? Skąd najbardziej ubyło turystów? Czy są sygnały o możliwości uruchomienia nowych połączeń zimą? 

W lipcu kolejni przewoźnicy ogłosili nowości na sezon ZIMA 2021/22. Transavia od 31 października 2021 roku uruchomi bezpośrednie połączenie między Krakowem i Paryżem. Połączenie ORY - KRK - ORY dostępne będzie dwa razy w tygodniu, w czwartki i w niedziele. Również od początku sezonu zimowego w siatce połączeń krakowskiego lotniska pojawi się nowa destynacja linii lotniczej Ryanair do Agadiru. Połączenie dostępne będzie raz w tygodniu, a konkretnie w niedzielę.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony