Partner serwisu

Kraków Airport: Już 3 mln pasażerów. Rok lepszy niż zakładano?

Mateusz Kieruzal 24.06.2022

Kraków Airport: Już 3 mln pasażerów. Rok lepszy niż zakładano?
fot. Kraków Airport
Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie obsłużył już w br. trzy miliony pasażerów. Symboliczny pasażer podróżował irlandzkimi liniami lotniczymi Ryanair do Birmingham. W tym roku małopolskie lotnisko zakładało, że odprawi łącznie 5,4 mln pasażerów, lecz szybko odradzający się popyt na podróże lotnicze, i coraz lepsze wyniki przewozowe, mogą spowodować, że ostateczna liczba pasażerów, którzy skorzystają z usług krakowskiego lotniska będzie większa.
Port lotniczy położony w podkrakowskich Balicach w rekordowym 2019 roku powitał trzymilionowego pasażera miesiąc wcześniej niż obecnie, w maju. W najgorszym w historii dla branży lotniczego 2020 roku Kraków Airport odprawił w całym roku mniej niż trzy miliony podróżnych. W roku ubiegłym pasażer, który okazał się być trzymilionowym podróżnym, którego obsłużył port lotniczy, zawitał na lotnisko dopiero w grudniu.

Małopolskie lotnisko jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło prawie 3,1 mln pasażerów. Rok wcześniej było to blisko 2,6 mln osób. W rekordowym dla branży lotniczej 2019 roku z oferty lotniska skorzystało ponad 8,4 mln podróżnych.

3 mln pasażerów

– Dzisiaj (tj. czwartek, 23 czerwca) w Kraków Airport o 10:55 symbolicznie powitaliśmy 3 milionowego pasażera w ilości obsłużonych pasażerów, od początku 2022. Dziękujemy za zaufanie tym wszystkim, którzy wybrali lotnisko w Krakowie-Balicach, jako początek swoich podróży. Mamy nadzieję, że wakacje spędzą Państwo spełniając swoje marzenia o podróżowaniu po całym świecie a turyści odwiedzający Kraków i Małopolskę nadal wzmacniać będą potencjał naszego regionu – oświadczył Radosław Włoszek prezes zarządu Kraków Airport.


W obowiązującym letnim rozkładzie lotów krakowskiego lotniska znajdują się 43 połączenia do 99 miast w 33 krajach. Oferuje je 20 linii. Są to zarówno przewoźnicy tradycyjni, jak i niskokosztowi.

– W wakacyjnej siatce połączeń bezpośrednich mamy Bułgarię, Chorwację, Cypr, Gruzję, Grecję, Izrael, Włochy, Maltę, Czarnogórę, Maroko, Portugalię, Hiszpanię, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz rejsy krajowe np. do Gdańska czy Olsztyna-Mazur i Bydgoszczy. Wszystkie te kierunki cieszą się ogromną popularnością – mówi w rozmowie z Rynkowi Lotniczemu rzeczniczka Kraków Airport, Natalia Vince.

Wyniki z miesiąca na miesiąc coraz lepsze

W styczniu z oferty połączeń krakowskiego lotniska skorzystało 323 288 pasażerów, czyli o 37 proc. mniej w stosunku do stycznia 2019 r. Jest to natomiast wzrost o 495 proc. w stosunku do stycznia 2021 r. W drugim miesiącu roku przez port lotniczy przewinęło się 398 278 podróżnych. Było to o 23 proc. mniej w stosunku do rekordowego lutego 2019 r., ale aż o 1105 proc. więcej w stosunku do lutego zeszłego roku. W marcu z portu lotniczego im. Jana Pawła II skorzystało 476 609 chętnych. Jest to o 21 proc, mniej w stosunku do marca 2019 r., ale już o 1126 proc. więcej w porównaniu z marcem ubiegłego roku. W kwietniu lotnisko obsłużyło 593 515 pasażerów, czyli o 12 proc. mniej w stosunku do kwietnia 2019 roku. W piątym miesiącu roku z portu lotniczego skorzystało 681 275 osób jest to wzrost o 778 proc, w stosunku do maja 2021 r., a tylko o 9 proc. mniej w stosunku do maja w 2019 r.

Wszystko wskazuje więc na to, że prognozowane na ten rok 5,4 mln pasażerów nie jest już aktualne. Na szczęście liczbę tą będzie trzeba zwiększyć.

Zimą nowe loty do Tuluzy i Poznania

Linie lotnicze Ryanair uruchomią w najbliższym sezonie zimowym dwie nowe trasy z Krakowa w tym jedną krajową. Bezpośrednie połączenie do Poznania realizowane będzie cztery razy w tygodniu. Wyloty z małopolskich Balic zaplanowano w poniedziałki o godz. 6:50, czwartki o godz. 20:55, soboty o godz. 7:20 oraz w niedziele o godz. 21:40. Starty ze stolicy Wielkopolski wyznaczono natomiast na godz. 8:15 w poniedziałki, 22:20 w czwartki, 5:55 w soboty oraz 20:15 w niedziele. Przewidywany czas rejsu to godzina.

– Poznań z Krakowem łączą bliskie relacje miast biznesowych, nastawionych na szybki i nowoczesny rozwój gospodarczy. To także szansa dla rozwoju turystyki w Małopolsce i Wielkopolsce - dwóch regionów o bogatym dziedzictwie kulturowym – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Niskokosztowiec z Irlandii ponadto doleci także ze stolicy Małopolski do francuskiej Tuluzy. Rejsy będą odbywać się dwa razy w tygodniu, we wtorki i soboty. Inauguracyjny rejs odbędzie się 1 listopada.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony