Partner serwisu

Koronawirus. Uziemionych prawie 18 tys. samolotów na całym świecie

Emilia Derewienko 10.04.2020

Koronawirus. Uziemionych prawie 18 tys. samolotów na całym świecie
fot. Unsplash
W wyniku pandemii koronawirusa, 55 proc. flot linii lotniczych na całym świecie jest teraz uziemionych – wynika z analizy przeprowadzonej przez portal ch-aviation. Ponadto globalnie uziemionych jest 17 944 samolotów.
Odsetek uziemionych samolotów jest niższy niż liczba regularnych lotów na świecie, ponieważ wiele linii lotniczych drastycznie ograniczyło wykorzystanie samolotów, zamiast całkowitego uziemienia. Mimo to prawie 18 tys. uziemionych samolotów to niespotykana jak dotąd w branży liczba.

Najwyższy odsetek flot uziemionych znajduje się w Afryce, gdzie linie lotnicze zaparkowały 74 proc. swoich flot. Europa zajmuje drugie miejsce z 72 proc. uziemionej floty i największą liczbą nieaktywnych samolotów (5 796).

Najniższy odsetek zaparkowanych samolotów znajduje się teraz w Ameryce Północnej (39 proc.), ale tam linie lotnicze dopiero ograniczają rozkład lotów i ustalają parkingi dla samolotów. W najbliższych tygodniach liczba uziemionych północnoamerykańskich maszyn będzie rosła. W Azji, na 10,8 tys. wszystkich maszyn, 52 proc. znajduje się w stanie uziemienia. Wysoki jest także odsetek nieaktywnych samolotów w Ameryce Południowej – tam, na 1,4 tys. samolotów, uziemionych jest 72 proc. z nich.

Portal ch-aviation ustalił również lotniska z największą liczbą zaparkowanych tam samolotów. Największe z nich znajdują się w Stanach Zjednoczonych, co znajduje wytłumaczenie w amerykańskiej praktyce linii lotniczych: nieużywane samoloty wysyła się do przechowywania w suchych warunkach. W innych częściach świata natomiast linie lotnicze parkują samoloty w bazach operacyjnych, jeśli jest na to wystarczająco dużo miejsca parkingowego.

Pośród 20 światowych lotnisk z największą liczbą uziemionych samolotów, znajdują się m.in. port w Johannesburgu, Dżakarcie, międzynarodowy port lotniczy w Delhi czy port w Manilii i Don Mueang w Bangkoku. W rankingu nie znalazło się jednak żadne z lotnisk europejskich – większość uziemionych samolotów w Europie jest zaparkowanych w bazach lotniczych. Największą liczbę zaparkowanych maszyn wśród portów w Europie ma lotnisko Barajas w Madrycie (113 samolotów), lotnisko w Monachium (110) i w Wiedniu (109).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo