Partner serwisu

Koronawirus. Piętrzą się anulacje zamówień Boeing MAX-ów

Emilia Derewienko 15.04.2020

Koronawirus. Piętrzą się anulacje zamówień Boeing MAX-ów
Fot. Boeing
Boeing poinformował o kolejnych 75 odwołaniach zamówień na wąskokadłubowe samoloty 737 MAX. Maszyny pozostają uziemione od marca 2019 roku, a kryzys spowodowany koronawirusem i zatrzymanie produkcji nie ułatwia sytuacji amerykańskiego producenta.
W marcu Boeing informował o anulowaniu zamówień na 150 sztuk MAX-ów, w tym 75 z zamówienia irlandzkiej firmy leasingowej Avolon. Teraz do producenta dotarła wiadomość o odwołaniu 34 ze 135 samolotów, zamówionych przez brazylijskie GOL – podaje Agencja Reutera.

GOL potwierdził rezygnację z 34 maszyn typu MAX i poinformował o osiągnięciu porozumienia z Boeingiem w sprawie „rekompensaty pieniężnej oraz zmian w przyszłych zamówieniach i powiązanych z nimi harmonogramach płatności”. – GOL pozostaje w pełni zaangażowany w B737 MAX jako rdzeń swojej floty, a ta umowa dodatkowo wzmacnia nasze udane długoterminowe partnerstwo z Boeingiem – powiedział dyrektor generalny linii, Paulo Kakinoff. Przewoźnik ma teraz 95 stałych zamówień na samoloty 737 MAX.

W obliczu 13-miesięcznego zamrożenia dostaw MAX-ów oraz problemów z dostawami większych samolotów w czasie pandemii koronawirusa, akcje firmy spadły o 4,3 proc. do 141 dolarów. W pierwszym kwartale 2020 roku Boeing dostarczył jedynie 50 samolotów – zaledwie jedną trzecią ze 149, przewidzianych rok wcześniej. Był to najniższy poziom produkcji za pierwszy kwartał od 1984 roku.

W marcu firma dostarczyła 12 samolotów B787 Dreamliner, jeden frachtowiec 767 i 18 wersji B737 pre-MAX dla programu patrolu morskiego P-8. W pierwszym kwartale dostarczono 49 nowych zamówień, czyli 147 „ujemnych” samolotów po anulowaniu. Po dalszych korektach, skorygowane zamówienia netto Boeinga spadły do „ujemnych” 307 samolotów.

Pandemia zmusiła Boeinga i jego europejskiego rywala, Airbusa, do ograniczenia produkcji samolotów. Amerykański producent wciąż rozmawia z organami regulacyjnymi i ubiega się o zgodę na powrót samolotu do eksploatacji. Obecnie Boeing rozwiązuje dwa nowe problemy z oprogramowaniem komputera sterującego MAX-ami.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Problemy Boeing 737 MAX
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony