Partner serwisu

Koronawirus. Delta Air Lines opóźniają odbiór 40 Airbusów

Emilia Derewienko 24.09.2020

Koronawirus. Delta Air Lines opóźniają odbiór 40 Airbusów
fot. Delta Air Lines
Linie Delta Air Lines prowadzą rozmowy z Airbusem, aby opóźnić co najmniej 40 dostaw samolotów zaplanowanych do odbioru na ten rok. Amerykański przewoźnik boryka się z niewielkim popytem na podróże lotnicze po kryzysie pandemii koronawirusa.
Poza opóźnieniem dostaw od Airbusa, Delta planuje jednocześnie zwiększyć swoje zapasy gotówki. Przewoźnik chce pozyskać 750 mln dol. z umowy leasingu na dziewięć pozostałych samolotów europejskiego producenta. Chodzi o pięć samolotów Airbus A321, dwa samoloty A350 i dwa A330neo. Po tym, jak Bloomberg poinformował o odroczeniach dostaw, akcje Delty spadły aż o 6 proc.

Prawie wszystkie niezrealizowane zamówienia Delty dotyczą samolotów europejskiego producenta, a planowane dostawy na wszystkie lata obejmują 100 samolotów A321neo, 27 sztuk A321, 64 odrzutowców A220, 32 samolotów A330neo i 22 odrzutowce A350. Większość zamówionych maszyn ma zostać dodana do floty przewoźnika do 2022 roku.

Zaciskanie pasa przez jedną z najlepiej dokapitalizowanych linii lotniczych na świecie pokazuje presję, wywieraną na Airbusa i jego amerykańskiego rywala, Boeinga. Obaj producenci zaciekle pracowali nad zachowaniem zamówień w czasach, gdy linie lotnicze mają niewielkie zapotrzebowanie na nowe samoloty, a niedostarczone odrzutowce gromadzą poza swoimi fabrykami.

Umowy pozostają poufne, a Delta odmawia komentarza. Linie, które swoją siedzibę mają w Atlancie, obiecały zmniejszyć wydatki kapitałowe w tym roku o 3,5 mld dol. Będzie to możliwe częściowo dzięki współpracy z producentami samolotów i silników.

Delta pożyczyła ponadto 9 mld dol. w ramach programu lojalnościowego SkyMiles w ramach umowy ogłoszonej w zeszłym tygodniu. Linia lotnicza, która pod koniec czerwca miała blisko 16 mld dol. w gotówce, spala około 750 mln dol. miesięcznie. Ograniczenie funduszy zmusiło linie lotnicze do intensywnych negocjacji z Airbusem i Boeingiem na temat opóźnienia odbiorów samolotów, zamówionych przed wybuchem pandemii.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo