Partner serwisu

Koronawirus. Czechy zamykają granice dla Polaków

Emilia Derewienko 06.11.2020

Koronawirus. Czechy zamykają granice dla Polaków
fot. Prague Airport
Od 9 listopada Republika Czeska zamknie swoje granice dla polskich obywateli ze względu na wzrost zachorowań na koronawirusa w naszym kraju. Sytuacja epidemiczna u naszych południowych sąsiadów także nie jest łatwa.
Polska znalazła się na czeskiej „czerwonej liście”, co oznacza, że stanowi obszar wysokiego ryzyka zachorowania na COVID-19. Od nadchodzącego poniedziałku obywatele Polski nie będą więc mogli przekroczyć granicy z Czechami.

Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Na terytorium Czech z kraju wysokiego ryzyka mogą wjechać na więcej niż 12-godzinny pobyt osoby znajdujące się na poniższej liście. Zostaną one jednak zobligowane do przedstawienia wyniku testu na COVID-19. Są to:

  • cudzoziemcy posiadających zezwolenie na pobyt stały lub tymczasowy w krajach o niskim ryzyku wystąpienia COVID-19,
  • posiadacze ważnej wizy długoterminowej, zezwolenia na pobyt stały lub czasowy w Republice Czeskiej wydane przez Republikę Czeską,
  • cudzoziemcy z ważnym zezwoleniem na pobyt czasowy lub stały na terenie UE,
  • członkowie rodzin (w tym możliwy do udowodnienia stały związek partnerski) obywateli Republiki Czeskiej lub obywateli UE z pobytem na terenie Republiki Czeskiej,
  • pracownicy transportu międzynarodowego,
oraz

  • jeżeli wjazd tych cudzoziemców leży w interesie Republiki Czeskiej, o ile powód wjazdu jest potwierdzony odpowiednim dokumentem (np. uczniowie, studenci, pracownicy transgraniczni, partnerzy biznesowi, dyplomaci),
  • w sytuacjach w nagłych, pod warunkiem, że powód wjazdu jest potwierdzony odpowiednimi dokumentami.
Podróże z państw niskiego ryzyka zachorowania (zielone) nie generują żadnych obostrzeń (brak obowiązku przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie). Podróże turystyczne od 22.10 nie są jednak możliwe, zaś infrastruktura hotelowa nie świadczy usług zakwaterowania turystów.

Stan wyjątkowy


W Czechach od 5 października zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Od 22 października na terytorium całego kraju swobodę przemieszczania się ograniczono do miejsc niezbędnych, tj. praca, dom, lekarz, zakupy pierwszej potrzeby, wprowadzono powszechny obowiązek noszenia maseczek i zakaz zgromadzeń (powyżej 2 osób). Od 28 października obowiązuje godzina policyjna, co oznacza zakaz wychodzenia z domu od godziny 21:00 do 5:00 rano. Pozostałe obiekty (np. szkoły, restauracje, sklepy inne niż spożywcze i drogerie, miejsca rekreacji) pozostają zamknięte do odwołania.

Wszystkie obostrzenia są odpowiedzią na trudną sytuację epidemiczną w tym kraju. Tylko 5 listopada Republika Czeska zgłosiła 13 231 nowych przypadków koronawirusa, co daje łączną liczbę prawie 400 tys. zachorowań na COVID-19 od początku pandemii.

W Czechach odnotowuje się najwięcej zgonów na mieszkańca w Europie w ciągu ostatnich dwóch tygodni. To jednocześnie jeden z najwyższych wskaźników zakażeń na kontynencie. W sumie w niespełna 11-milionowym kraju na COVID-19 zmarło już 4330 osób.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo