Partner serwisu

Koronawirus. 600 mln euro dla Austrian Airlines od rządu

Emilia Derewienko 09.06.2020

Koronawirus. 600 mln euro dla Austrian Airlines od rządu
fot. Austrian Airlines
Austriacki rząd federalny, Lufthansa oraz Austrian Airlines porozumieli się w kwestii zasad przydzielenia przewoźnikowi pakietu ratunkowego o wartości 600 milionów euro. Linie potrzebują funduszy po ogromnym globalnym kryzysie, spowodowanym pandemią koronawirusa.
Wsparcie rządu wyniesie 150 mln euro tytułem pokrycia strat związanych z pandemią koronawirusa. Z kolei 150 mln euro z własnego kapitału wniesie Lufthansa; Austrian Airlines jest bowiem częścią grupy niemieckiego przewoźnika. Pozostałe 300 mln to pożyczki bankowe, których termin spłaty upływa w 2026 roku.

Warunkiem austriackiego rządu było złożenie przez przewoźnika długoterminowych, wiążących zobowiązań dotyczących przestrzegania ścisłych wymogów ekologicznych na porcie przesiadkowym w Wiedniu. Celem pomocy ma być zrównoważone i długofalowe wsparcie dla Wiednia jako portu przesiadkowego, oferującego połączenia lotnicze w Europie Środkowo-Wschodniej, jak również rejsy długodystansowe.

Wdrożenie w życie pakietu pomocowego uzależnione jest od otrzymania rządowego wsparcia finansowego przez Lufthansę oraz zaakceptowania ostatecznego kształtu pakietu przez władze spółki oraz Komisję Europejską.

– Jestem pełen ulgi i wdzięczności, gdyż wspólnie sprawiliśmy, że samoloty Austrian Airlines ponownie mogą wzbić się w powietrze. Po niemal trzech miesiącach uziemienia, Austrian Airlines jest gotowe do startu i powoli będzie poszerzać zakres oferowanych operacji lotniczych zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi dotyczącymi podróży. Z niecierpliwością czekamy, by ponownie powitać pasażerów na naszych pokładach – stwierdził prezes Austrian Airlines, Alexis von Hoensbroech.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo