Partner serwisu

Kontrakt na dostawy FA-50 podpisany! "Nie mamy czasu, musimy zbroić Wojsko Polskie"

Rafał Dybiński 27.07.2022

Kontrakt na dostawy FA-50 podpisany! "Nie mamy czasu, musimy zbroić Wojsko Polskie"
fot. MON/Twitter
Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził kontrakt na dostawę samolotów FA-50, które będą skonfigurowane zgodnie z wymaganiami polskich Sił Powietrznych - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Umowa pozwoli wyposażyć do trzech eskadr.
– Podpisaliśmy umowy ramowe, które pozwolą wzmocnić Wojsko Polskie. My nie mamy czasu, musimy zbroić Wojsko Polskie – podkreślił Mariusz Błaszczak.

– Bezpieczeństwo naszej Ojczyzny wzrasta. To także silny impuls dla naszego przemysłu zbrojeniowego. Nasza współpraca stanowi ważny element zabiegów o bezpieczeństwo na świecie – kontynuował wicepremier.

– Samoloty FA50, które zamawiamy są spójne z samolotami F16, które posiadamy. FA50 umożliwi nam zwiększenie liczby podchorążych, którzy będą szkolić się w Lotniczej Akademii Wojskowej – wyjaśniał Błaszczak.

– Wyciągamy wnioski z tego co dzieje się na Ukrainie. Na polu walki w dzisiejszych czasach ważna rolę odgrywają czołgi i artyleria. Musimy dysponować dużą siłą. Chodzi o zasadę odstraszania, aby agresor nie odważył się zagrozić Polsce – tłumaczył wicepremier.

Samoloty FA50, które będą dostępne już w przyszłym roku wzmocnią siły powietrzne. Nasze siły powietrzne będą mogły się rozwijać. Umowy ramowe to początek silnej współpracy naszych państw i naszych przemysłów obronnych.

Samoloty będą skonfigurowane zgodnie z doprecyzowanymi wymaganiami przedstawionymi przez polskie Siły Powietrzne. W pierwszej kolejności otrzymamy dwanaście samolotów FA-50, które pojawią się w połowie 2023 roku. Całość dostaw to łącznie 48 samolotów.

Zawarte jednocześnie kontrakty na czołgi K2, armatohaubice K9 i myśliwce FA-50 to jedno z największych polskich zamówień obronnych w ostatnich latach. Pozyskany sprzęt pozwoli wzmocnić potencjał odstraszania i obrony. Uzbrojenie będzie produkowane z szerokim udziałem polskiego przemysłu zbrojeniowego.

– Otwieramy nowy rozdział w historii. Polska będzie bezpieczniejsza. Zbudujemy taki potencjał z naszymi partnerami, aby wyposażyć i wzmocnić 300 tysięczne Wojsko Polskie – stwierdził Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Zakłady zbrojeniowe już rozpoczynają intensywne przygotowania. Mamy być gotowi do szybkich dostaw na potrzeby wojska. Zamówienia to bezpieczeństwo Polski – zaznaczył Chwałek.

– Musimy przygotować się do odstraszania potencjalnego agresora. Budowa silnej armii musi polegać także na wyposażeniu wojska w nowoczesny sprzęt – podsumował prezes PZG.

– Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie silna i będzie się skupiać na rozwoju przemysłu zbrojeniowego – dodał Yongbae Lee, prezes Hyundai Rotem.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony