Partner serwisu

Koniec masek w samolotach i na lotniskach. Nawet w Ryanair!

Redakcja/inf. pras. 12.05.2022

Koniec masek w samolotach i na lotniskach. Nawet w Ryanair!
fot. Frankfurt Airport
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) i linie lotnicze Ryanair przyjęły z zadowoleniem nowe wytyczne Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), wycofujące zalecenie, że maseczki zasłaniające twarz i nos powinny być jeszcze wymagane podczas lotu.
Opublikowany 11 maja zaktualizowany protokół bezpieczeństwa lotniczego EASA wzywa do złagodzenia zasady zakładania maseczek w przypadku wycofania podobnych przepisów dotyczących innych środków transportu. Zmiana podejścia jest wynikiem wysokiego poziomu szczepień i nabytych odporności oraz zniesienia krajowych ograniczeń w wielu państwach na Starym Kontynencie. Zaktualizowane wytyczne potwierdzają również potrzebę przejścia od sytuacji awaryjnej do bardziej zrównoważonego trybu zarządzania kryzysem wywołanym wirusem COVID-19.

– Przyjmujemy z zadowoleniem zalecenia EASA dotyczące złagodzenia obowiązku noszenia maseczek, co jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do normalności dla pasażerów lotniczych. Podróżni mają teraz wolność wyboru, czy nosić osłony na twarz i nos. Mogą podróżować już z pewnością, że wnętrze samolotu to jedno z najbezpieczniejszych środowisk, mając świadomość wysokiej częstotliwości wymiany powietrza oraz działania wysokowydajnych filtrów – powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny IATA.

Wyzwaniem dla linii lotniczych i pasażerów są teraz podróże między destynacjami o różnych zasadach dotyczących zapobiegania rozprzestrzenia się COVID-19. – Uważamy, że wymagania dotyczące maseczek na pokładzie samolotów powinny się zakończyć. Osłony nie są już bowiem obowiązkowe w innych obszarach życia codziennego, na przykład w teatrach, biurach lub w transporcie publicznym. Nadal nie ma globalnie spójnego podejścia do noszenia masek na pokładach samolotów. Linie lotnicze muszą przestrzegać przepisów obowiązujących na obsługiwanych przez siebie trasach. Załoga samolotu musi wiedzieć, jakie zasady obowiązują i bardzo ważne jest, aby pasażerowie stosowali się do ich instrukcji. Prosimy wszystkich podróżnych, aby szanowali decyzję innych osób o dobrowolnym noszeniu masek, nawet jeśli nie jest to już wymagane – zaapelował Walsh.

– Przyjmujemy z zadowoleniem złagodzenie wymogów EASA, które wejdą w życie od poniedziałku 16 maja. Od tego dnia maseczki będą opcjonalne we wszystkich rejsach Ryanair z wyjątkiem lotów do/z 15 państw Unii Europejskiej, w których osłony na twarz i nos pozostają obowiązkowe w transporcie publicznym – podkreślił z kolei Eddie Wilson, prezes Ryanaira.

Niskokosztowiec z Irlandii wspomniał w tym miejscu o Austrii, Czechach, Cyprze, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Portugalii oraz Włochach. – Oczekujemy, że w najbliższych dniach wymienione przez nas państwa złagodzą przepisy dotyczące noszenia maseczek zgodnie z nowymi wytycznymi zdrowotnymi EASA – dodał Wilson.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony