Partner serwisu

Komisja Europejska zatwierdziła 400 mln euro pożyczki dla Finnair

Emilia Derewienko 19.03.2021

Komisja Europejska zatwierdziła 400 mln euro pożyczki dla Finnair
Fot. Mikko Mertanen
Finnair i państwo fińskie podpisały umowę dotyczącą pożyczki hybrydowej w wysokości maksymalnie 400 mln euro, aby wesprzeć Finnair. Pandemia COVID-19 doprowadziła do ograniczeń w podróżowaniu, które spowodowały poważne straty dla Finnair, co zostało uwzględnione w oprocentowaniu pożyczki hybrydowej.
Decyzja została podjęta na sesji plenarnej rządu 18 lutego 2021 roku. Uzgodnienie uzyskało zgodę organu ochrony konkurencji Komisji Europejskiej zgodnie z zasadami pomocy publicznej Unii Europejskiej.

Z limitu kredytowego Finnair może wykorzystać około 350 mln euro na podstawie decyzji Komisji w sprawie pomocy państwa. Finnair może uzyskać dostęp do funduszy, jeśli jego pozycja gotówkowa lub kapitałowa spadnie poniżej ustalonych limitów. Pozostała część, w wysokości około 50 mln euro, zostanie zatwierdzona przez Komisję w późniejszym etapie.

Kapitał własny Finnaira na koniec roku 2020 wyniósł 896,6 mln euro, a rezerwy gotówkowe 823,7 mln euro. – Poprzez kompleksowe i terminowe działania finansowe staraliśmy się zapewnić Finnair jasną drogę wyjścia z pandemii. Jesteśmy wdzięczni za tak ważne wsparcie ze strony państwa. Zatwierdzona pożyczka hybrydowa jest ważnym krokiem w kierunku zapewnienia stabilności finansowej Finnair, zwłaszcza w sytuacji, gdy ożywienie ruchu rozpocznie się później niż oczekiwano – komentuje dyrektor generalny Finnair, Topi Manner.

Linie lotnicze Finnair przewiozły w lutym 87,3 tys. pasażerów. To o 91,6 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu 2020 roku. Wyniki przewozowe narodowego przewoźnika Finlandii z lutego były zaledwie o 2 proc. lepsze od styczniowych. Przewoźnik działał w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na poziomie 10 proc. normalnego oferowania.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo