Partner serwisu

Kolumbia przedłużyła zawieszenie lotów do końca sierpnia

Rafał Dybiński 02.06.2020

Kolumbia przedłużyła zawieszenie lotów do końca sierpnia
fot. Airbus
Kolumbia przedłużyła zamknięcie swoich granic aż do 31 sierpnia. Międzynarodowe rejsy powietrzne z tego kraju Ameryki Południowej pozostaną nieosiągalne praktycznie do końca lata.
Kolumbia zawiesiła swoje komercyjne loty 23 marca. Później krajowy rząd ogłosił ostre restrykcje, które pomogły powstrzymać w znacznym stopniu, w porównaniu z innymi państwami w regionie, rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. Niemniej ucierpiała dotkliwie narodowa linia lotnicza Avianca, która złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

Podczas krajowej blokady realizowane były wyłącznie loty ratunkowe i repatriacyjne, które umożliwiły powrót do ojczyzny obywatelom Niemiec, Republiki Czeskiej, Belgii, Hiszpanii oraz Stanów Zjednoczonych, gdzie od 11 maja odleciały w sumie 32 samoloty, na pokładzie których znalazło się 3349 Amerykanów. Upłynie teraz trochę czasu zanim maszyny największych przewoźników powietrznych z USA znów wyruszą do Bogoty czy innych miast Kolumbii.

- Do 31 sierpnia nie przewidujemy wznowienia lotów międzynarodowych - oznajmiła w tym tygodniu Angela Maria Orozco, minister transportu Kolumbii. Wcześniej Argentyna, Peru, Ekwador, Salwador i Panama również zawiesiły na dłużej wszystkie loty komercyjne.

Kolumbia wprowadziła jedne z najbardziej rygorystycznych obostrzeń na świecie podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Miało to jednak dramatyczny wpływ na linie lotnicze, takie jak Avianca. Narodowy przewoźnik powietrzny miał nadzieję na wznowienie przynajmniej krajowych rejsów w czerwcu. Angela Maria Orozco wylała jednak potężny kubeł zimnej wody na rozgrzane głowy optymistów. - Sprawdzamy, jak rozwija się pandemia. Na podstawie tych analiz będziemy podejmować decyzje - argumentowała minister transportu Kolumbii. - Nie widzę w krótkim okresie możliwości przywrócenia transportu międzynarodowego - dobił jeszcze wypatrujących nadziei Ivan Duque, prezydent Kolumbii.

Avianca przestała wykonywać regularne połączenia w marcu tego roku, a większość z jej 20 tys. pracowników nie otrzymała od tamtego czasu żadnych wynagrodzeń. Druga co do wielkości linia lotnicza w Ameryce Łacińskiej oraz druga najstarsza linia lotnicza na świecie złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości po niedotrzymaniu terminu płatności obligacji. Prośby przewoźnika o wsparcie rządu po kryzysie, spowodowanym koronawirusem, okazały się nieskuteczne.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo